Sorunun etrafında dolanıyoruz

ABD’liler Suriye’de güvenli bölge kurulması konusunda yeni tekliflerle geldiler. İlk görüşmelerin ardından Dışişleri, “Prensip anlaşmasına vardık” şeklinde kısa bir değerlendirme yaptı.

Çok geçmeden ertesi gün Bakan Çavuşoğlu, Amerika’nın teklifini tatmin edici bulmadıkları söyledi ve “Çözüm üretilemezse biz de gereğini yaparız” diyerek operasyon sinyali verdi. (Doğrusu ilk başta prensip anlaşmasına hangi noktalarda varılmıştı insan merak ediyor.)

Anlaşmazlığın nerede düğümlendiği belli. Türkiye’ye göre “terör örgütü”; ABD, Rusya ve Batılı devletlere göre IŞİD’le mücadele eden “Kürt savaşçıları” şeklinde tanımlanan YPG’den söz ediyoruz.

Bu konuda Ankara’nın bütün çabalarına karşın YPG’yi terör örgütü olarak kabul eden pek yok. ABD, onları bölgedeki silahlı müttefiki olarak görüyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kimlik siyaseti gücünü kaybediyor 12 Ağustos 2020 | 2.454 Okunma Bahçeli’nin Akşener’e çağrısı... Muharrem İnce’nin imkansızlığı... 11 Ağustos 2020 | 2.895 Okunma Demokrasi aklına bile gelmiyor... Ama tam bağımsızlıkçı!!! 07 Ağustos 2020 | 151 Okunma Murtaza Çelikel’i kaybettik 05 Ağustos 2020 | 104 Okunma Yerli mi? Milli mi? Evrensel mi? 04 Ağustos 2020 | 127 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar