Siyasi aklın zamanı

Milli duyguların kabardığı günlerden geçiyoruz. Böyle zamanlarda, hissiyat gerçeği gölgeleyebilir. Daha üst perdeden tepki gösterenler, daha heyecan yaratıcı sözler edenler, herkesin önüne geçebilirler....

Milli duyguların kabardığı günlerden geçiyoruz. Böyle zamanlarda, hissiyat gerçeği gölgeleyebilir. Daha üst perdeden tepki gösterenler, daha heyecan yaratıcı sözler edenler, herkesin önüne geçebilirler. Makul olan geride kalabilir.

Tarihimizin kritik dönemlerinden birisini yaşıyoruz. Dünya bir ekonomik kırılma ve yeniden şekillenme kavşağında. Bunun bizi de doğrudan doğruya etkilemesi normal. Ancak, ABD'nin siyasi müdahalesiyle, ekonomik sorunlar çok farklı bir boyut kazandı.

Trump'ın uluslararası ilişkileri zehirleyen, alt üst eden tutumu pek alışık olunan bir tutum değil. Tabii şu da bir gerçek: ABD, her dönemde, elindeki mali ve askeri güçle, dünyaya nizam vermeye kalkışmıştır. Darbeler örgütlemiş, işgaller gerçekleştirmiştir. Bazen de Vietnam'da olduğu gibi hesapları tutmamış, batağa saplanmıştır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İyimser gazete 30 Kasım 2020 | 183 Okunma I. Mahmud Çeşmesi tartışması 29 Kasım 2020 | 231 Okunma İktidar olmak böyle bir şey mi? 27 Kasım 2020 | 904 Okunma Arınç meselesi mühim bir meseledir 25 Kasım 2020 | 760 Okunma Reformlar başlamadan bitti mi? 24 Kasım 2020 | 184 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar