Şahika Tekand’ın İo’su Zeus’a meydan okuyor

Şahika Tekand, Esat Tekand ve kızları Zeynep Gedizlioğlu... Herbiri ayrı yetenek. Sanat dünyasında farklı özellikleriyle bilinirler.

Türkiye sınırlarını aşan başarılarını izlediğimizde gururlanırız. Onlar aynı zamanda, 40 yıllık dostlarımız, kardeşlerimiz, arkadaşlarımız.

Şahika'nın yazıp yönettiği ve başrolünü oynadığı İo oyununu Uniq Hall'da izledik. Zor oyunları tercih eden Şahika, bu kez zorlukların ötesinde, ismine uygun adeta bir sanat Şahikasıyla karşımızda. Yunan mitolojisindeki bir öyküden esinlenip, günümüze anlamlı göndermeler içeren özgün bir metin yazmış.

Oyun, tanrıların tanrısı Zeus'a kafa tutan bir kadın kahramanın direnişi üzerine kurulu... İo'nun mitolojideki öyküsü: Nehir Tanrısı Inakhos’un kızı İo'ya, Zeus aşık olur. Zeus'un eşi tanrıça Hera, İo'ya öfkelenir. Zeus, Hera’nın tepkisi yüzünden İo’yu Argos şehrinden sürdürür. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İyimser gazete 30 Kasım 2020 | 183 Okunma I. Mahmud Çeşmesi tartışması 29 Kasım 2020 | 231 Okunma İktidar olmak böyle bir şey mi? 27 Kasım 2020 | 904 Okunma Arınç meselesi mühim bir meseledir 25 Kasım 2020 | 760 Okunma Reformlar başlamadan bitti mi? 24 Kasım 2020 | 184 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar