Ömer Dinçer’in itirazı

Hükümet ve yakın çevresi, “Adalet” yürüyüşünü suçlayan bir tutum gösteriyorlar. “Terör örgütleri arkanızda” diyerek, CHP'yi kriminalize ediyorlar.Türkiye’de “adalet”in...

Hükümet ve yakın çevresi, “Adalet” yürüyüşünü suçlayan bir tutum gösteriyorlar. “Terör örgütleri arkanızda” diyerek, CHP'yi kriminalize ediyorlar.

Türkiye’de “adalet”in ciddi bir mesele haline dönüştüğü, artık iktidara yakın çevrelerde de dile getiriliyor. İktidar ise, bildiğimiz “tehdit algıları”ndan dem vurarak, bu ortamı savunuyor ve giderek otoriterleşmeyi meşru sayan yönde ilerliyor.

AK Parti’nin birçok kurucu ismi, partinin bugünlere gelmesinde emeği olanlar, tamamen safdışı olmuş durumda. Hatta hemen her gün iktidara yakın medyanın hedefindeler.

Önemli bir entelektüel 

Akademisyen Ömer Dinçer, Tayyip Erdoğan’ın ilk Başbakanlık Müsteşarıydı. Ulusalcı çevrelerin hedef aldığı isimlerdendi. Daha sonra Milli Eğitim ve Sosyal Güvenlik Bakanlıkları da yaptı. AK Parti'nin askeri ve bürokratik vesayete karşı mücadelesinde etkin bir rol oynamış olan Dinçer, partideki entelektüel birikimin önde gelen temsilcilerinden biri olarak görülebilir.

Dinçer, AK Parti çevrelerindeki Kılıçdaroğlu'nun yürüyüşüne yönelik dışlayıcı yaklaşımı dün Habertürk gazetesindeki köşesinde, dikkat çekici tahiller eşliğinde eleştiriyor.

28 Şubat dönemine gönderme yapan Dinçer, şöyle diyor:

Tuhaf bir şekilde bugün roller ters dönmüş durumda: O gün darbe yanında durarak “insan hak ve özgürlüklerini” ihlal eden parti “Adalet” diye yürüyor; o günün “Demokrasi” diyerek yürüyen mağdurları ise devletten ve “güvenlikten” yana duruyor.(...) AK Parti’nin tutumu geçmişin mağdur ve mazlumunu hiç yansıtmıyor. AK Parti kadrolarının bütün tecrübesi, niyet okuma karşısında söylemin, devlet gücü karşısında insan hak ve özgürlüklerinin kazandığıdır. (...) 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kim kazandı? 23 Ekim 2019 | 2.889 Okunma Vatanseverlik ya da vatan hainliği 22 Ekim 2019 | 2.575 Okunma Suriye ile doğrudan görüşmeye doğru... 18 Ekim 2019 | 2.756 Okunma Bodrum'da sonbahar 16 Ekim 2019 | 2.381 Okunma Yargı reformu ya da kaybettiğimizi aramak 15 Ekim 2019 | 2.756 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar