Nasıl okumalıyız?

Binali Yıldırım'ı sonuçların hemen ardından yaptığı konuşma nedeniyle kutlamalıyız. İmamoğlu'na şehir yönetiminde yardımcı olacağını ifade etti. Uzlaşmacı bir dil kullandı...

İmamoğlu'nun etraflı değerlendirmesi de önemliydi. Bir uzlaşma ve iktidarla danışma çizgisi benimseyeceğine ilişkin etkili mesajlar verdi.

Sıkça kullandığım sözlerden birisidir: "Halkın sağduyusuna her zaman güvenmek gerekir." 31 Mart yerel seçimlerinde aslında halk iradesini ortaya koymuş, birçok büyük belediyeyi muhalefetin kazanmasını sağlamış ve de İstanbul, belediye başkanını seçmişti. Seçmen, çok ince ayarlanmış ve çok gerçekçi bir uyarıda bulunmuş, yeni bir eğilime ve uzlaşma ihtiyacına işaret etmişti. Bu talep sadece sandık sonuçlarında değil sokakta da hissediliyordu.

23 Haziran seçim sonuçları, seçmenin bu mesajını ve talebini daha da belirginleştirdi. Yıllarca toplumu seküler bir kalıba dökmek isteyen anlayış, 2001 seçimlerinden itibaren bir yenilgiler zinciri yaşamıştı. O tarihten sonra muhafazakarların hükümranlığı yaşandı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bahçeli’nin Akşener’e çağrısı... Muharrem İnce’nin imkansızlığı... 11 Ağustos 2020 | 2.885 Okunma Demokrasi aklına bile gelmiyor... Ama tam bağımsızlıkçı!!! 07 Ağustos 2020 | 151 Okunma Murtaza Çelikel’i kaybettik 05 Ağustos 2020 | 104 Okunma Yerli mi? Milli mi? Evrensel mi? 04 Ağustos 2020 | 127 Okunma Ayasofya tartışması 31 Temmuz 2020 | 157 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar