‘Müslüman kardeş’imiz Mursi...

Mısır’ın seçilmiş tek Cumhurbaşkanı Muhammet Mursi artık hayatta değil. Darbeci Sisi’nin zindanlarında geçirdiği 6 yılın ardından onu kaybettik.

Mursi’yi 2012 Eylül’ünde AK Parti Kongresi’nde görmüş ve dinlemiştim. Mısır, çok partili rejimi deniyordu. Demokratik bir yönetim kurabilmenin yollarını arıyordu. Mursi bu arayışın sözcüsü, İhvan-ı Müslim’in (Müslüman Kardeşler) liderlerindendi. “Arap Baharı” rüzgarının ardından yapılan seçimlere katılma şansı elde eden İhvan, Mursi'nin Cumhurbaşkanı seçilmesiyle çok partili sistem içinde, yeni Mısır’ı kurmak istiyordu. Müslüman Kardeşler, yani İhvan, İslam dünyasındaki siyasi arayışların önemli temsilcilerinden.

Asıl örgütlenmesi Mısır’da olmakla birlikte değişik ülkelerdeki İslamcı hareketlerle bağı var. Arap Baharı, İslam ülkelerindeki bazı diktatörlüklerin yıkılmasını beraberinde getirdi. En büyük değişim Mısır’da yaşandı, Hüsnü Mübarek diktatörlüğünün yıkılmasıyla, İhvan’ın etkisinde yeni bir dönem başladı. ABD ve Batı ülkeleri, “ılımlı İslam” beklentileri içinde bu rüzgarı başlangıçta destekledi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Suriye ile doğrudan görüşmeye doğru... 18 Ekim 2019 | 2.655 Okunma Bodrum'da sonbahar 16 Ekim 2019 | 2.381 Okunma Yargı reformu ya da kaybettiğimizi aramak 15 Ekim 2019 | 2.756 Okunma Kim savaş ister ki! 11 Ekim 2019 | 2.561 Okunma Akıntıya kapılmadan... 09 Ekim 2019 | 2.299 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar