‘Müslüman kardeş’imiz Mursi...

Mısır’ın seçilmiş tek Cumhurbaşkanı Muhammet Mursi artık hayatta değil. Darbeci Sisi’nin zindanlarında geçirdiği 6 yılın ardından onu kaybettik.

Mursi’yi 2012 Eylül’ünde AK Parti Kongresi’nde görmüş ve dinlemiştim. Mısır, çok partili rejimi deniyordu. Demokratik bir yönetim kurabilmenin yollarını arıyordu. Mursi bu arayışın sözcüsü, İhvan-ı Müslim’in (Müslüman Kardeşler) liderlerindendi. “Arap Baharı” rüzgarının ardından yapılan seçimlere katılma şansı elde eden İhvan, Mursi'nin Cumhurbaşkanı seçilmesiyle çok partili sistem içinde, yeni Mısır’ı kurmak istiyordu. Müslüman Kardeşler, yani İhvan, İslam dünyasındaki siyasi arayışların önemli temsilcilerinden.

Asıl örgütlenmesi Mısır’da olmakla birlikte değişik ülkelerdeki İslamcı hareketlerle bağı var. Arap Baharı, İslam ülkelerindeki bazı diktatörlüklerin yıkılmasını beraberinde getirdi. En büyük değişim Mısır’da yaşandı, Hüsnü Mübarek diktatörlüğünün yıkılmasıyla, İhvan’ın etkisinde yeni bir dönem başladı. ABD ve Batı ülkeleri, “ılımlı İslam” beklentileri içinde bu rüzgarı başlangıçta destekledi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Radikallerin sevmediği isim: Kılıçdaroğlu 01 Aralık 2020 | 301 Okunma İyimser gazete 30 Kasım 2020 | 186 Okunma I. Mahmud Çeşmesi tartışması 29 Kasım 2020 | 233 Okunma İktidar olmak böyle bir şey mi? 27 Kasım 2020 | 905 Okunma Arınç meselesi mühim bir meseledir 25 Kasım 2020 | 761 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar