Meral Akşener, “Kürt” dedi, “Zaza” dedi, “Ali” dedi...

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kurucularını sayarken “Bu partiyi Kürtler, Zazalar, Ali, Hızır diyenler kurdu” sözleriyle yeni bir yaklaşımın işaretini verdi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kurucularını sayarken “Bu partiyi Kürtler, Zazalar, Ali, Hızır diyenler kurdu” sözleriyle yeni bir yaklaşımın işaretini verdi. İYİ Parti’nin 2. Olağan Kurultayı, partinin yönelimini epeyce netleştirdi.

Bahçeli’nin “Gelin bize katılın” çağrısı üzerine analizler yapılırken, ülkücü tabandaki değişim gözden kaçmıştı. Ülkücü taban sert milliyetçi, muhafazakar söylemden, daha kapsayıcı, daha birleştirici bir yeni dile evriliyor. Bu değişimin ilk işaretleri ekonomik ve sosyal olarak gelişmiş yörelerde görüldü. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde MHP, Akdeniz sahillerindeki egemenliğini kaybetti.

Adana, Mersin ve Tarsus’ta MHP’li belediyeler kaybetti. İYİ Parti’nin destek verdiği CHP’li adaylar kazandı. Çukurova’daki bu değişimin giderek Anadolu’ya yayılması şaşırtıcı olmaz. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HSK neden müdahale etmiyor? 27 Ekim 2020 | 609 Okunma İYİ Parti merkeze mi yerleşiyor? 23 Ekim 2020 | 414 Okunma Salgın pik yaparken... Sorular... Sorular... 21 Ekim 2020 | 186 Okunma Hrant Dink’in kızı Delal... 20 Ekim 2020 | 188 Okunma Bahçeli’nin “Devlet”i 16 Ekim 2020 | 403 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar