Kürtler, YPG’li Kürtler ve Türkiye

ABD, YPG'yi destekliyor. Rusya da destekliyor (Bu konuda son günlerde Rusya'nin Afrin'den çekilmeye başladığı ve PYD'ye desteğini çekmeye hazırlandığı söyleniyor ama...) ABD, YPG’ye silah veriyor. Onu bölgedeki...

ABD, YPG'yi destekliyor. Rusya da destekliyor (Bu konuda son günlerde Rusya'nin Afrin'den çekilmeye başladığı ve PYD'ye desteğini çekmeye hazırlandığı söyleniyor ama...) ABD, YPG’ye silah veriyor. Onu bölgedeki müttefiklerinden biri olarak kabul ettiğini gösteren davranış ve açıklamalarda bulunuyor.

Türkiye, YPG'nin "terör örgütü" olduğunu söylüyor. Ne ABD ne Rusya böyle bir tanımı kabul etmiyor. Savunma Bakanı Fikri Işık, ABD'li mevkidaşıyla görüşürken ve ABD'li bakan silahlar konusunda inandırıcı olmayan sözler söylerken; bölgedeki ABD'i komutan, YPG'ye silah desteğinin süreceğini vurguluyor.

Türkiye’nin ağırlığı

Türkiye bölgedeki en önemli NATO ülkesi. ABD'nin stratejik müttefiki ve AB ile üyelik görüşmeleri yürütüyor. YPG konusunda, bölgesel gücünü de kullanarak, ABD'ye, tavrını değiştirmesi için baskı yapıyor.

Bu bir gerilim senaryosuna dönüşmüş durumda. Türkiye'yi rahatsız eden asıl dinamik, ABD-YPG işbirliğinin bir stratejik ittifaka dönüşmesi. Türkiye, ABD'yi bu ilişkinin kalıcı hale dönüşmemesi için, zorlamaya çalışıyor. Şunu öngörmek mümkün: Suriye Kürtleri eski statülerine dönmeyecekler. Yeniden şekillenecek bir Suriye coğrafyasında, öyle veya böyle, kendi kendilerini yönetecek bir imkanı elde edecekler. ABD'nin, Avrupa'nın, İsrail'in, bu türden bir Kürt oluşumunu stratejik olarak destekleme projeleri olduğunu biliyoruz. Bunu bölgedeki Arap hegemonyasına karşı (ve de kendilerine göre "Şeriatçı teröre karşı") bir denge unsuru olarak kabul ediyorlar. PYD’nin bu bağlamda alternatifi yok.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İsrail silahıyla Vietnam sosyalizmi 25 Eylül 2020 | 229 Okunma Hazreti Ali 23 Eylül 2020 | 843 Okunma Meral Akşener, “Kürt” dedi, “Zaza” dedi, “Ali” dedi... 22 Eylül 2020 | 1.220 Okunma Kılıçdaroğlu ile ‘Beyin Fırtınası’ 18 Eylül 2020 | 181 Okunma Kaftancıoğlu- Kılıçdaroğlu: Nasıl bir CHP? 16 Eylül 2020 | 361 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar