Kürtler, YPG’li Kürtler ve Türkiye

ABD, YPG'yi destekliyor. Rusya da destekliyor (Bu konuda son günlerde Rusya'nin Afrin'den çekilmeye başladığı ve PYD'ye desteğini çekmeye hazırlandığı söyleniyor ama...) ABD, YPG’ye silah veriyor. Onu bölgedeki...

ABD, YPG'yi destekliyor. Rusya da destekliyor (Bu konuda son günlerde Rusya'nin Afrin'den çekilmeye başladığı ve PYD'ye desteğini çekmeye hazırlandığı söyleniyor ama...) ABD, YPG’ye silah veriyor. Onu bölgedeki müttefiklerinden biri olarak kabul ettiğini gösteren davranış ve açıklamalarda bulunuyor.

Türkiye, YPG'nin "terör örgütü" olduğunu söylüyor. Ne ABD ne Rusya böyle bir tanımı kabul etmiyor. Savunma Bakanı Fikri Işık, ABD'li mevkidaşıyla görüşürken ve ABD'li bakan silahlar konusunda inandırıcı olmayan sözler söylerken; bölgedeki ABD'i komutan, YPG'ye silah desteğinin süreceğini vurguluyor.

Türkiye’nin ağırlığı

Türkiye bölgedeki en önemli NATO ülkesi. ABD'nin stratejik müttefiki ve AB ile üyelik görüşmeleri yürütüyor. YPG konusunda, bölgesel gücünü de kullanarak, ABD'ye, tavrını değiştirmesi için baskı yapıyor.

Bu bir gerilim senaryosuna dönüşmüş durumda. Türkiye'yi rahatsız eden asıl dinamik, ABD-YPG işbirliğinin bir stratejik ittifaka dönüşmesi. Türkiye, ABD'yi bu ilişkinin kalıcı hale dönüşmemesi için, zorlamaya çalışıyor. Şunu öngörmek mümkün: Suriye Kürtleri eski statülerine dönmeyecekler. Yeniden şekillenecek bir Suriye coğrafyasında, öyle veya böyle, kendi kendilerini yönetecek bir imkanı elde edecekler. ABD'nin, Avrupa'nın, İsrail'in, bu türden bir Kürt oluşumunu stratejik olarak destekleme projeleri olduğunu biliyoruz. Bunu bölgedeki Arap hegemonyasına karşı (ve de kendilerine göre "Şeriatçı teröre karşı") bir denge unsuru olarak kabul ediyorlar. PYD’nin bu bağlamda alternatifi yok.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bodrum'da sonbahar 16 Ekim 2019 | 2.344 Okunma Yargı reformu ya da kaybettiğimizi aramak 15 Ekim 2019 | 2.756 Okunma Kim savaş ister ki! 11 Ekim 2019 | 2.560 Okunma Akıntıya kapılmadan... 09 Ekim 2019 | 2.299 Okunma Trump ne demek istiyor? 08 Ekim 2019 | 3.247 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar