Kritik günlerde Avrupa Birliği

İş dünyasının iki büyük kuruluşu TOBB ile TÜSİAD’ın ortaklaşa yayınladığı kısa bildiri anlamlıydı. Üzerinde fazla durulmayan iki konuyu vurguluyorlardı: “En önemli ekonomik...

İş dünyasının iki büyük kuruluşu TOBB ile TÜSİAD’ın ortaklaşa yayınladığı kısa bildiri anlamlıydı. Üzerinde fazla durulmayan iki konuyu vurguluyorlardı:

“En önemli ekonomik partnerimiz olan Avrupa Birliği ile ilişkilerin yeniden olumlu çerçeveye kavuşturulması, ABD ve Türkiye’nin mevcut sorunların stratejik ortaklık çerçevesinde diplomasi yoluyla ve ivedilikle çözülmesi için çaba göstermeye devam etmesi.”

Son krizin belki en çarpıcı yanı, Türkiye’nin AB ile soğuyan ilişkisini canlandırması adına oluşan fırsat. AB, yaşadığı onca karmaşık ilişkiye rağmen, Türkiye’yi önemli bir partner olarak görüyor. Ülkemizdeki ciddi bir ekonomik sarsıntının artçılarının Avrupa’yı da vurabileceği gerçeğinin ötesinde, ABD’nin Türkiye’ye yönelik hoyratlığına AB'nin toptan karşı çıkması, belki de esas dönüm noktasıydı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İyimser gazete 30 Kasım 2020 | 183 Okunma I. Mahmud Çeşmesi tartışması 29 Kasım 2020 | 231 Okunma İktidar olmak böyle bir şey mi? 27 Kasım 2020 | 904 Okunma Arınç meselesi mühim bir meseledir 25 Kasım 2020 | 760 Okunma Reformlar başlamadan bitti mi? 24 Kasım 2020 | 184 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar