‘Kanıma dokunuyor’

Fransız edebiyatçı Alexandre Dumas’nın şu sözleri, içinde yaşadığımız gerçeği çok güzel ifade ediyor: “Neyin vatana ihanet, neyin vatanseverlik olduğunun tanımı her gün değişebilir.”

Son günlerde medya dünyasında yaşadıklarımızı paylaşmak istiyorum: TV yorumcuları, kimi zaman yorumcu olmaktan çıkıyor, miting meydanlarında slogan attırmaya gelmiş militanlara dönüşüyor.

Stadyumda taraftarlara seslenen amigo ruhu TV ekranlarına taşınıyor. Siyasi tartışmalar her zaman aşırılıklara, ajitasyona açıktır aslında. Ancak, mekân TV ekranları olunca bu amigo kültürüne hep birlikte maruz kalıyoruz. Propaganda ve ajitasyonun da bir sınırı olmalı. “Şu parti yabancı komploların aleti” diye başlar, “içimizdeki hainler” diye devam ederseniz, buna benzer ağır suçlamaları ardı ardına sıralarsanız; tartışma yolundan sapar.

Propaganda “başkalarını, kendi inanmadığınız şeylere inandırma sanatı” olarak da tanımlanır. Bir TV programında konu buna benzer bir “tartışma” ortamına çekilmek istenince itiraz ettim: 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mor Çatı’ya ‘Mor Çete’ diyenler... 24 Ocak 2020 | 2.440 Okunma Rahşan Ecevit... 22 Ocak 2020 | 2.988 Okunma Hrant Dink’i kalıcı yapan... 21 Ocak 2020 | 2.428 Okunma İran’da sanatçılar, gazeteciler: ‘Yurttaş değil esiriz...’ 18 Ocak 2020 | 2.102 Okunma İran'da sanatçılar, gazeteciler: "Yurttaş değil esiriz..." 17 Ocak 2020 | 2.711 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar