Kaftancıoğlu- Kılıçdaroğlu: Nasıl bir CHP?

CHP’nin sosyalist, liberal veya “Kürtçü” bir partiye dönüştüğünü söylemek pek gerçekçi değil.

CHP’nin değişim yaşadığı açık. Bu konuda yorumlar muhtelif. İktidar mensuplarına göre; CHP ulusal çıkarlarımızı savunmayan, milli ve manevi hassasiyetleri olmayan bir grup tarafından ele geçirildi. Bu “grubu” bazen “aşırı solcu”, bazen “aşırı liberal” bazen de “aşırı Kürtçü” olmakla suçluyorlar. Bu grubun “önde gelen” kişilerinden birisi olarak İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu gösteriliyor. Bu bakış açısına göre, CHP içindeki ulusalcılar, önce pasifleştirildiler, sonra tasfiye edildiler, hâlâ da ediliyorlar.

CHP içindeki bazı ulusalcılara göre ise; şu anda yönetimi elinde tutan ekip CHP’yi sağcılaştırıyor. Atatürk’ün modern, laik Türkiye hedefinden vazgeçilmiş durumda. Muhafazakârlarla uzlaşmaya çalışılıyor. Abdullah Gül, Davutoğlu, Ali Babacan gibi “Türkiye’yi bu hale getiren” siyasetçilerle işbirliği yapmayı planlıyor. Bu kesim içinde “Eğer Abdullah Gül’ü aday gösterirlerse oyumu gider Erdoğan’a veririm.” diyenlerin de sayısı az değil.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İsrail silahıyla Vietnam sosyalizmi 25 Eylül 2020 | 227 Okunma Hazreti Ali 23 Eylül 2020 | 843 Okunma Meral Akşener, “Kürt” dedi, “Zaza” dedi, “Ali” dedi... 22 Eylül 2020 | 1.220 Okunma Kılıçdaroğlu ile ‘Beyin Fırtınası’ 18 Eylül 2020 | 181 Okunma Kaftancıoğlu- Kılıçdaroğlu: Nasıl bir CHP? 16 Eylül 2020 | 361 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar