Kadri Gürsel’in adresi yok mu?

15 Temmuz darbe girişiminin arka planına ilişkin tartışmalar derinleşiyor. CHP, MHP ve HDP'nin raporları önemli sorulara dikkat çekiyor.CHP'nin 15 Temmuz darbe girişimini anlatırken kullandığı şu saptamalar dikkat...

15 Temmuz darbe girişiminin arka planına ilişkin tartışmalar derinleşiyor. CHP, MHP ve HDP'nin raporları önemli sorulara dikkat çekiyor.

CHP'nin 15 Temmuz darbe girişimini anlatırken kullandığı şu saptamalar dikkat çekici: "Öngörülen, önlenemeyen ve sonuçları kullanılan kontrollü darbe." Bu iddia ve öngörüler, değişik örneklerle zengileştirilerek, TBMM Raporunun yetersizliği belirtiliyor.

HDP ise, Cumhurbaşkanının hala darbeyi nasıl öğrendiğine ilişkin bir netlik olmadığına vurgu yapıyor. Enişteden mi, yoksa MİT Müsteşarının telefonundan mı öğrendi, sorusunu soruyor.

MHP, TBMM Darbe Komisyonu Raporunun içinde çok tartışmalı bir ifadeye gönderme yapılmış: "FETÖ üyesi milletvekillerinin siyasi mecrayı dizayn etme çalışmasından söz ediliyor. Ancak kimler olduğundan bahsedilmiyor" deniliyor. Raporlara baktığımda en dikkat çekici nokta, CHP raporundaki "sonuçları kullanılan darbe" tanımlaması.

OHAL ile yönetmek

Kısa süreliğine ilan edildiği baştan açıklanan OHAL uygulaması, "kalıcı" diyebileceğimiz bir döneme yayılmış durumda. Cumhurbaşkanının sözleriyle "Ülkede huzur sağlanana kadar devam edecek." Şimdi huzur yok mu? Demek ki yok. O zaman hangi durumlar huzur sayılacak? Bunun ölçüsü nedir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Suriye ile doğrudan görüşmeye doğru... 18 Ekim 2019 | 2.756 Okunma Bodrum'da sonbahar 16 Ekim 2019 | 2.381 Okunma Yargı reformu ya da kaybettiğimizi aramak 15 Ekim 2019 | 2.756 Okunma Kim savaş ister ki! 11 Ekim 2019 | 2.561 Okunma Akıntıya kapılmadan... 09 Ekim 2019 | 2.299 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar