Kadri Gürsel’in adresi yok mu?

15 Temmuz darbe girişiminin arka planına ilişkin tartışmalar derinleşiyor. CHP, MHP ve HDP'nin raporları önemli sorulara dikkat çekiyor.CHP'nin 15 Temmuz darbe girişimini anlatırken kullandığı şu saptamalar dikkat...

15 Temmuz darbe girişiminin arka planına ilişkin tartışmalar derinleşiyor. CHP, MHP ve HDP'nin raporları önemli sorulara dikkat çekiyor.

CHP'nin 15 Temmuz darbe girişimini anlatırken kullandığı şu saptamalar dikkat çekici: "Öngörülen, önlenemeyen ve sonuçları kullanılan kontrollü darbe." Bu iddia ve öngörüler, değişik örneklerle zengileştirilerek, TBMM Raporunun yetersizliği belirtiliyor.

HDP ise, Cumhurbaşkanının hala darbeyi nasıl öğrendiğine ilişkin bir netlik olmadığına vurgu yapıyor. Enişteden mi, yoksa MİT Müsteşarının telefonundan mı öğrendi, sorusunu soruyor.

MHP, TBMM Darbe Komisyonu Raporunun içinde çok tartışmalı bir ifadeye gönderme yapılmış: "FETÖ üyesi milletvekillerinin siyasi mecrayı dizayn etme çalışmasından söz ediliyor. Ancak kimler olduğundan bahsedilmiyor" deniliyor. Raporlara baktığımda en dikkat çekici nokta, CHP raporundaki "sonuçları kullanılan darbe" tanımlaması.

OHAL ile yönetmek

Kısa süreliğine ilan edildiği baştan açıklanan OHAL uygulaması, "kalıcı" diyebileceğimiz bir döneme yayılmış durumda. Cumhurbaşkanının sözleriyle "Ülkede huzur sağlanana kadar devam edecek." Şimdi huzur yok mu? Demek ki yok. O zaman hangi durumlar huzur sayılacak? Bunun ölçüsü nedir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kılıçdaroğlu ile ‘Beyin Fırtınası’ 18 Eylül 2020 | 172 Okunma Kaftancıoğlu- Kılıçdaroğlu: Nasıl bir CHP? 16 Eylül 2020 | 360 Okunma Yerli ve milli olmak yeter mi? 15 Eylül 2020 | 107 Okunma “Domino teorisi” 12 Eylül’ü tetikledi 11 Eylül 2020 | 2.510 Okunma Her derde deva: ‘Dış güçler’ 09 Eylül 2020 | 137 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar