Kadınların gözünden siyaset

PODEM’in (Kamusal Politika ve Demokrasi Çalışmaları) YADA (Yaşama Dair Vakıf) ile birlikte yürüttüğü “Kadınların Gözünden Türkiye” başlıklı araştırma, tartışmalı birçok konuyu gündeme getiriyor...

Zeynep G. Bakır, Gülşah D. Kahyaoğlu ve Rümeysa Çamdereli'nin yürüttüğü araştırma, dün bir yuvarlak masa toplantısında ele alındı.

Katılımcıların çoğu kadın temsilcilerdi. Araştırma, bize kadınların yerel yönetimlere katılmaya istekli olduklarını gösteriyor. Ne var ki, yerel seçimlerin önümüze getirdiği gerçeklerden birisi de kadınların yerel yönetimlerde neredeyse temsil edilmiyor olmaları.

Araştırmanın ürkütücü yanı şuydu: Kadınlar genel siyasette yer almaya istekli görünmüyorlardı. Kadınlar bugünkü siyasi atmosferden memnun olmadıklarını, bu alanı bir nevi “kurtlar sofrası” olarak gördüklerini ifade etmişlerdi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Demokrasi aklına bile gelmiyor... Ama tam bağımsızlıkçı!!! 07 Ağustos 2020 | 150 Okunma Murtaza Çelikel’i kaybettik 05 Ağustos 2020 | 101 Okunma Yerli mi? Milli mi? Evrensel mi? 04 Ağustos 2020 | 125 Okunma Ayasofya tartışması 31 Temmuz 2020 | 157 Okunma Eşcinselle ne alıp veremediğiniz var... 29 Temmuz 2020 | 303 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar