İrlanda’nın kaderini değiştiren siyasetçi: Bertie Ahern

İrlanda Cumhuriyeti’nin başkenti Dublin’deyiz. Demokratik Gelişim Enstitüsü’nün (DPI) düzenlediği 'Sivil Toplumun Barış İçin Öncelikleri: Deneyim Paylaşım Ziyareti' başlıklı...

İrlanda Cumhuriyeti’nin başkenti Dublin’deyiz. Demokratik Gelişim Enstitüsü’nün (DPI) düzenlediği 'Sivil Toplumun Barış İçin Öncelikleri: Deneyim Paylaşım Ziyareti' başlıklı toplantıdayız. İki yıldır pandemi nedeniyle yüz yüze yapamadığımız toplantılardan birisini gerçekleştiriyoruz. İlk konuşmacımız, DPI İcra Kurulu Başkanı Kerim Yıldız. Kısa bir açılış konuşması yapıyor. Ardından sözü İrlanda siyasetine damgasını vurmuş Bertie Ahern alıyor.

Bertie, 1977 yılında 26 yaşında milletvekili, 1982’den 1997’ye kadar 15 yıl İrlanda hükümlerinde bakan ve ardından 11 yıl aralıksız İrlanda Başbakanı. Ondan Bertie diye söz edeceğim çünkü birlikte katıldığımız çok sayıda toplantının sonunda dost olduk. Bertie, 2006 yılında, ünlü 'Hayırlı Cuma Anlaşması'nı İngiltere Başbakanı Tony Blair’le imzalayarak, IRA’nın silah bırakmasını sağlayan sürecin mimarlarından biridir.

Silahları susturmak

'Hayırlı Cuma', IRA’nın silah bırakmasına giden sürecin başlangıcıdır. Çatışma alanlarının en zor meselesi ve hedefi silahların susmasıdır. İşte bu gibi belalı bir alanda çok sayıda riskleri göze alarak yürüten ve devamlılığını sağlayan isimdir Bertie. Bazen görüşmeler tamamen kopabilir.

Umutlar tükenebilir. İşte böyle anlarda her şeye yeniden başlamak kararlılığını sürdürebilmektir önemli olan. Türkiye’de de yakın zamana kadar çözüm süreci bir hayal kırıklığı olarak yarı yolda kalmış, mesele buzdolabına kaldırılmıştı. Seçim gündemi içinde Kürt oyları da önemli bir unsur olarak yeniden masaya geldi. Bu ortamda yeniden bir arayış imkanı ortaya çıkabilir mi umudu ortaya çıktı. İrlanda deneyi olarak Bertie en umutsuz zamanlarda umudu korumak gerektiğine işaret etti.

Katolikler, Protestanlar

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Alaattin Çakıcı ve karlı bir İstanbul hatırası 26 Ocak 2022 | 837 Okunma Uğur Alacakaptan 25 Ocak 2022 | 400 Okunma Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan’dan Hrant Dink’e… 21 Ocak 2022 | 187 Okunma İSTANBUL: Arap turistler, Kapalıçarşı esnafı… 19 Ocak 2022 | 123 Okunma İhtiyaç militan bir muhalefet mi? 18 Ocak 2022 | 61 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar