İran-Trump ikileminde Katar sorunu

ABD Başkanı Trump, işbaşına geldiği günden beri, İran'daki yönetime karşı sert bir tutum içinde. Obama, farklı bir yol izlemişti. Tahran'la uzlaşmaya çalışmıştı. Obama dönemi...

ABD Başkanı Trump, işbaşına geldiği günden beri, İran'daki yönetime karşı sert bir tutum içinde. Obama, farklı bir yol izlemişti. Tahran'la uzlaşmaya çalışmıştı. Obama dönemi, İran için "yükseliş" dönemi oldu. İran, bölgede, Şiilik etrafında bir ittifaklar ağının kurucusu ve yönlendiricisi haline geldi.

Tahran'ın, Irak, Suriye, Lübnan ve Yemen üzerinde bir nüfuz elde ettiği biliniyor. PKK ile Türkiye'yi tehdit ederken, Irak Kürdistanı'nda Barzani'yi devirmek için, muhalif Kürt gruplarını yönlendiriyor.

Katar yükselen yıldız

Katar bölgenin yeni parlayan yıldızı. Suudi Arabistan-İran hegemonya savaşında kendine özgü bir hat tutturdu. İran'la ilişkisini geliştirdi. Diğer yandan, Katar, El Cezire kanalıyla, dünyadaki büyük medyaya yönelik hamleleriyle, turizm yatırımları ve sporla da dikkat çekiyor. Katar, petrol gelirleriyle de bölgedeki petrol savaşının ortasında yer alıyor.

ABD Başkanı Trump'ın ziyareti sırasında Katar'ın ipinin çekilmesine karar verilmiş gibi görünüyor. Görünürdeki gerekçe, Katar'ın teröre destek vermesi. Katar'ın daha önce Hamas'a sahip çıktığı biliniyor. Katar Emiri, Lübnan Hizbullah'ına ve Müslüman Kardeşlere karşı da, ılımlı siyaseti savunuyor.

Hizbullah, Şii yayının en Batısında, Lübnan'da, İran'ın etkisi altında bir örgüt. Müslüman Kardeşler ise, Mısır'daki rejime karşı, muhalefetin ana gövdesini oluşturuyor.

Bütün bu tablo içinde; Trump, İslam dünyasındaki ilk yurtdışı gezisini, Suudi Arabistan'a yaptı. Belli ki orada Katar konusunda bir ortak tutum oluştu. Trump’un tweeti işte bu ortaklığı gözler önüne seriyor. ABD Başkanı “Ortadoğu ziyaretimde, radikal ideolojilerin artık finanse edilemeyeceğini söyledim. Liderler Katar’ı işaret etti, bakın!" ifadelerini kullandı.

Sorun gerçekten ‘radikal ideolojilerin finansmanı' mı? Şunu söylemek mümkün: Trump, bölgedeki dengeleri değiştirmek, örneğin İran hegemonyasını kırmak istiyor. Obama'nın güçlenmesine neden olduğu Şii yayınının etkisini ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hazreti Ali 23 Eylül 2020 | 806 Okunma Meral Akşener, “Kürt” dedi, “Zaza” dedi, “Ali” dedi... 22 Eylül 2020 | 1.214 Okunma Kılıçdaroğlu ile ‘Beyin Fırtınası’ 18 Eylül 2020 | 181 Okunma Kaftancıoğlu- Kılıçdaroğlu: Nasıl bir CHP? 16 Eylül 2020 | 361 Okunma Yerli ve milli olmak yeter mi? 15 Eylül 2020 | 107 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar