İran güçlenerek çıkamaz...

Bence bir savaş ihtimali yoktu. Her iki tarafın tansiyonu düşüren açıklamaları iyi oldu. Gerçekle yüzyüze gelen İran, şimdi bir iç hesap yapmanın eşiğinde görünüyor. İran, ABD karşısında yalnızca askeri ve ekonomik güçle sınırlı bir zaaf içinde değil.

Asıl mesele, İran toplumunun çoğunluğunun yönetimden memnuniyetsizliği. İran’ın diğer handikapı da, bölgede yayılmacı ve çevre ülkeleri tehdit eden siyasetlerinin yarattığı olumsuz hava.

Kasım Süleymani’nin cenazesine toplanan yüzbinleri, “yönetim etrafında birleşme” diye okumak gerçekçi değil. ABD'nin Irak Büyükelçiliği’nin basılmasıyla başlayan gerilimi tırmandırma stratejisi Trump’a bir şey kaybettirmedi.

Aksine yaklaşan başkanlık seçimlerinde elini güçlendirdi. İran ise bölgede efsaneleşmiş bir askeri liderini kaybetti. Kaybettiğiyle kaldı.

Irak’ta iki boş ABD askeri karargahını vurarak, en fazla, İran toplumunun bir kısmını, “intikam alındı” diyerek ikna edebilirsiniz. O bile şüpheli ya neyse... “Baş düşman” yapacağını yaptı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İran’da sanatçılar, gazeteciler: ‘Yurttaş değil esiriz...’ 18 Ocak 2020 | 2.099 Okunma İran'da sanatçılar, gazeteciler: "Yurttaş değil esiriz..." 17 Ocak 2020 | 2.700 Okunma İran’da sanatçılar, gazeteciler: ‘Yurttaş değil esiriz...’ 17 Ocak 2020 | 2.432 Okunma Serrac’tan Hafter’e Libya ve... 15 Ocak 2020 | 3.775 Okunma ‘Kanıma dokunuyor’ 14 Ocak 2020 | 2.909 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar