İdlib: Suriye’de işler zorlaşıyor

İdlib’ten can sıkıcı haberler geliyor. Son bilgi 7 Türk askeri ve 1 sivilin rejim güçlerince öldürüldüğü yönünde. Türkiye, bu saldırılara aynen karşılık verildiğini söylerken, Ankara-Moskova ilişkileri kritik bir dönemden geçiyor.

Beşar Esad yönetimi, uluslararası meşruiyet zeminini genişlettikçe, rejim muhaliflerinin egemenliğindeki toprakları, adım adım geri alıyor.

Bu hamleleri, Rusya’nın ve İran’ın tam desteğini sağlayarak yapıyor. Batının tutumu da eskisinden farklı. “Esad’ın devrilmesi” projesinden çoktan vazgeçildi. “Rejim muhalifleri”nin arkasında, Türkiye dışında ciddi bir güç kalmadı. Muhalifler, ellerindeki toprakları korumakta zorlanıyorlar. İnisiyatifi kaybettikleri için, Türkiye’nin onlara desteği çok bir etki yapmıyor.

Muhaliflerin yalnızlaşarak yenilgiye sürüklenmeleri, onbinlerce yeni mültecinin daha yollara düşmesi anlamına geliyor. Bu tablo, Türkiye’yi, Şam rejimi ile birlikte Rusya ve İran’la karşı karşıya getiriyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Arınç meselesi mühim bir meseledir 25 Kasım 2020 | 721 Okunma Reformlar başlamadan bitti mi? 24 Kasım 2020 | 180 Okunma Bir AK Partili’nin geçmiş muhasebesi 20 Kasım 2020 | 1.582 Okunma Değişim kapıya dayandı 18 Kasım 2020 | 347 Okunma Sorun muhalefette mi? 17 Kasım 2020 | 167 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar