Hulusi Akar ve istihbarat zaafı

Genelkumay Başkanı Hulusi Akar'ın “TBMM Komisyonu”na gönderdiği darbe gecesini anlatan yazılı cevabı, “zaten bunları biliyorduk” tepkisiyle karşılaştı. “Darbe gecesi tam anlamıyla neler oldu?”...

Genelkumay Başkanı Hulusi Akar'ın “TBMM Komisyonu”na gönderdiği darbe gecesini anlatan yazılı cevabı, “zaten bunları biliyorduk” tepkisiyle karşılaştı. “Darbe gecesi tam anlamıyla neler oldu?” sorusuna “doyurucu” bir cevap arayanlar, aradıklarını bulamadı.

Bu açıklamayla, bir kez daha, “darbe girişiminden kuvvet komutanlarının bilgisinin olmadığı” anlaşıldı. Hava Kuvvetleri’nin komutanları İstanbul'da bir düğünde; Deniz Kuvvetleri Komutanı ise başka bir düğündeydi... Karargahta bulunan diğer komutanlar da, darbeciler tarafından, enterne edilmişti.

Akar'ın açıklamaları, işte bu noktalarda, şimdiye kadarki “genel veriler”i doğrulayıcı açıklamalar... Tabii, hemen herkes, komutanlara, "Neden haberdar olamadınız?" diye soruyor. "İçinizdeki örgütlenmeyi nasıl hissetmediniz?" sorusuna hala bir cevap yok. Bu ülkenin istihbarat örgütü MİT bağlamında da, aşağı yukarı benzer bir görüntü söz konusu.

Zaafiyetin asli nedeni

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kılıçdaroğlu ile ‘Beyin Fırtınası’ 18 Eylül 2020 | 172 Okunma Kaftancıoğlu- Kılıçdaroğlu: Nasıl bir CHP? 16 Eylül 2020 | 360 Okunma Yerli ve milli olmak yeter mi? 15 Eylül 2020 | 107 Okunma “Domino teorisi” 12 Eylül’ü tetikledi 11 Eylül 2020 | 2.510 Okunma Her derde deva: ‘Dış güçler’ 09 Eylül 2020 | 137 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar