HSK neden müdahale etmiyor?

Demokrasi ve hukuk devleti birbiriyle çelişen değil birbirini tamamlayan kavramlardır. Milli irade, hukuk devletinin var olduğu yerde tecelli eder.

Demokrasi ve hukuk devleti birbiriyle çelişen değil birbirini tamamlayan kavramlardır. Milli irade, hukuk devletinin var olduğu yerde tecelli eder. Anayasa Mahkemesi veya diğer ismiyle Yüce Mahkeme, sistemin ve hukuk devletinin sigortasıdır. Haksızlığa uğradığını düşünen yurttaşlar, son başvuru makamı olarak Anayasa Mahkemesi’ne başvurur. Bu uygulama AK Parti iktidarı döneminde yasalaştı.

İktidar, bu hakkın tanınmasını önemli gördüğünü şöyle açıklamıştı: “Yurttaşlarımızın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurmadan önce son bir kapı olarak Anayasa Mahkemesi’ne başvurmaları, haksızlıkları içeride çözmemiz için yeni bir imkandır.” Enis Berberoğlu davasında iki mahkeme Yüce Mahkeme’nin kararına uymadı. Olay bir devlet meselesine dönüştü. Hukuk devletinde mahkeme kararı bağlayıcıdır.

Hele de en üst başvuru kurumu olarak Anayasa Mahkemesi kararı, uygulanmak zorundadır. Mahkemeler, Anayasa Mahkemesi kararlarına uymama lüksüne sahip değildir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir AK Partili’nin geçmiş muhasebesi 20 Kasım 2020 | 0 Okunma Değişim kapıya dayandı 18 Kasım 2020 | 0 Okunma Sorun muhalefette mi? 17 Kasım 2020 | 0 Okunma Trump dönemi sona ererken... 13 Kasım 2020 | 0 Okunma Atatürk’e ilginin yükselişi... 11 Kasım 2020 | 0 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar