Güney Afrika’nın Gandi’si: İbrahim...

Güney Afrika’nın idari başkenti Pretoria’da yeşillikler içinde, bol güneşli bir havada, bu ülkede gerçekleşen ‘barış süreci’ni konuşuyoruz.

Demokratik Gelişim Enstitüsü’nün (DPİ) düzenlediği, Güney Afrika’daki barış tecrübesini, çözümün önde gelen isimlerinden dinliyoruz. DPI’ın direktörü Kerim Yıldız, bu toplantılarla neyi hedeflediklerini şu sözlerle ifade etti:

“Çatışma yaşanan ve çözüme ulaşan ülkelerde 8 yıldır onlarca toplantı yaptık. Bu ülkelerde çözümde etkin rol oynayan üst düzey aktörlerin tecrübelerini dinliyoruz. Bu çalışmalarımızın amaçları arasında, ülkemizde zaten zemini olan çözüm imkanlarını geliştirmek, diyalogu canlı tutmak var. Çözümün buzluğa kaldırıldığı dönemler, yeni ufuklar yaratmak açısından bir fırsat. DPI’ın amacı; diyaloğun devam etmesini sağlamak, çözümün her zaman mümkün olduğu gerçeğini hatırda tutmak.”

Robben adasında 18 yıl

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Savcı Doğan Öz’ü vurdular 02 Aralık 2020 | 291 Okunma Radikallerin sevmediği isim: Kılıçdaroğlu 01 Aralık 2020 | 305 Okunma İyimser gazete 30 Kasım 2020 | 188 Okunma I. Mahmud Çeşmesi tartışması 29 Kasım 2020 | 236 Okunma İktidar olmak böyle bir şey mi? 27 Kasım 2020 | 908 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar