Fetullahçılık meselesi

Emekli askeri savcı Ahmet Zeki Üçok, bir FETÖ mağduru. FETÖ’cülere yönelik soruşturmalar açtığı için bir kumpasla tutuklanıp 4 yıl 9 ay cezaevinde kalmış. Askeri savcılık...

Emekli askeri savcı Ahmet Zeki Üçok, bir FETÖ mağduru. FETÖ’cülere yönelik soruşturmalar açtığı için bir kumpasla tutuklanıp 4 yıl 9 ay cezaevinde kalmış.

Askeri savcılık dönemindeki “Fetullahçılık takibi”ne şimdi daha büyük bir azimle devam ettiğini söylemek mümkün. Üçok’a göre, Fetullahçılara yönelik operasyonlar yetersiz. Örneğin TSK içindeki operasyonlarda, subayların yüzde 34’ü tasfiye edilmiş durumda.

Yargıda bu oran yüzde 22 civarında. Diğer kamu kurumlarının tamamında, tasfiye oranı yüzde 10’un altında. Üçok rakamlara dayanarak çizdiği bu tablodan şu yoruma varıyor: Ordunun, kamu kurumları içinde en zor sızılabilecek disipline sahip kurum olmasına rağmen, şu ana kadar subayların yüzde 34’üne FETÖ’cülük şüphesiyle işten el çektirildi.

Diğer kamu kurumlarının bazılarında ise tasfiye oranları yüzde 2-3’e kadar düşebiliyor. Üçok’a göre işte bu durum normal değil. Bu oranlar, işin ciddi yürütülmediğine işaret ediyor. TSK dışındaki kamu kurumlarında ortalama tasfiyeyi yüzde 5 düzeyinde değerlendiren Zeki Üçok, bu kurumlardaki FETÖ'cü (ve dolayısıyla tasfiye edilmesi gereken personel) oranının askerdekinden daha yüksek olduğu kanaatinde.

Türkiye’deki kamu personeli sayısının 3.5 milyon civarında olduğu biliniyor. Üçok’un iddialarına göre, kamu personelinin en az yüzde 35’inin “FETÖ’cü” olma ihtimali söz konusu. Peki sizce bu kadar çalışanı operasyon hedefi haline getirmek akılcı bir hedef mi?

FETÖ'cülük

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tarsus: Erotik mozaiklerin gizemi 13 Aralık 2019 | 2.728 Okunma Tarsus Amerikan Kolejinde... 11 Aralık 2019 | 2.676 Okunma Batman İstanbul'da... 10 Aralık 2019 | 2.450 Okunma Mahsun’un kendisi bir ‘Mucize’... 06 Aralık 2019 | 3.180 Okunma Bayar’ın eşi hapishane yollarında öldü 04 Aralık 2019 | 2.925 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar