Fayları değil binaları konuşalım

Elazığ Depremi’nde yeni baştan sarsıldık. Bu “sarsıntı”nın bir boyutu da İstanbul depremi konusunda bir uyarı olması. Deprem bir doğa olayı. Her doğal felaket gibi zamanında gerekli önlemler alınırsa, tahribatı önlenebilir, azaltılabilir. Şimdiye kadar ciddi bir seferberlik yapmadık.

Ortalama bir sarsıntıda yıkılması muhtemel binaların, elimizde dökümü yok. Dolayısıyla bu konuya ilişkin bir yol haritamız da yok. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul’da büyük bir deprem beklentisi içinde olduklarını açıkladı. Gereken önlemlerin alındığını da öne sürdü. Neyi kastediyor olabilir? Görülebildiği kadarıyla, binalar yıkıldıktan sonra arama-kurtarma konusunda belli bir birikime sahibiz.

Elazığ Depremi’nde de arama kurtarma ekiplerinin başarılı bir çalışma yürüttükleri söylenebilir. Ancak bir de bunun öncesi var. Yani binaların durumu var. Önlem, tedaviden daha iyidir. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Arınç meselesi mühim bir meseledir 25 Kasım 2020 | 720 Okunma Reformlar başlamadan bitti mi? 24 Kasım 2020 | 180 Okunma Bir AK Partili’nin geçmiş muhasebesi 20 Kasım 2020 | 1.582 Okunma Değişim kapıya dayandı 18 Kasım 2020 | 347 Okunma Sorun muhalefette mi? 17 Kasım 2020 | 167 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar