Ermenistan Azerbaycan: Farklı bir pencere

Bir dönem, barış ve demokrasi arayışları dönemiymiş. İçinde yaşarken fark etmiyorduk. Şimdi bölgesel savaşlar ve çatışmalar dönemi. Otoriterleşme dönemi. AK Parti iktidarı reformlar zamanında, Ermenistan'la da ilişkiler konusunda olumlu...

Bir dönem, barış ve demokrasi arayışları dönemiymiş. İçinde yaşarken fark etmiyorduk. Şimdi bölgesel savaşlar ve çatışmalar dönemi. Otoriterleşme dönemi. AK Parti iktidarı reformlar zamanında, Ermenistan’la da ilişkiler konusunda olumlu anlamda beklenmeyen çıkışlar yapmıştı.

Ermeni yurttaşların 1915 Tehciri’nde yaşadıkları acılar paylaşılmıştı. İki ülkenin milli futbol takımlarının karşılaşmasına, Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı, yanına gazetecileri alarak Erivan’a gitmişti.

Ermeni aydınların İstanbul’dan sürgüne gönderildiği 24 Nisan’daki anmalar, dünyanın sempatisini toplamıştı. Aradan 10 yıl kadar zaman geçti. Farklı bir konjonktürdeyiz. Dünyanın dört bir yanında çatışma bölgeleri yaygınlaşıyor. Türkiye (Libya, Suriye, Irak, Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’ni içeren bir düzlemde) yaşanan gerilimin bir parçası olarak siyaset yapıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
I. Mahmud Çeşmesi tartışması 29 Kasım 2020 | 92 Okunma İktidar olmak böyle bir şey mi? 27 Kasım 2020 | 896 Okunma Arınç meselesi mühim bir meseledir 25 Kasım 2020 | 757 Okunma Reformlar başlamadan bitti mi? 24 Kasım 2020 | 181 Okunma Bir AK Partili’nin geçmiş muhasebesi 20 Kasım 2020 | 1.588 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar