Erkekler bu sözleşmeyi hiç sevmedi

Kezban Hatemi, günlerdir özetle “Yapmayın etmeyin, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyin” çağrısında bulunuyor. AK Parti erkeklerinin, başından beri itiraz ettikleri bu sözleşmenin iptal...

Kezban Hatemi, günlerdir özetle “Yapmayın etmeyin, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyin” çağrısında bulunuyor. AK Parti erkeklerinin, başından beri itiraz ettikleri bu sözleşmenin iptal edilebileceği yönünde yapılan açıklamalar endişe yaratıyor. 2011 yılında imzaya açılan ve ilk imzacının Türkiye olduğu bir sözleşmeden söz ediyoruz. İmzalatmak için Türkiye’nin diğer ülkelere propaganda heyetleri yolladığı bir sözleşme. 2014’te yürürlüğe giren sözleşmeyi 46 ülke imzalamış durumda.

Bu sözleşmeye paralel olarak çıkarılan 6284 sayılı kanun da bazı erkek siyasetçileri rahatsız ediyor. Sözleşmeden çıkılmasını, kanunun iptal edilmesini istiyorlar. 6284 sayılı kanunun tam adı: “Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun.”

Kanun, kadına yönelik şiddeti önlemek, şiddet uygulayanları cezalandırmak ve rehabilite etmek, şiddete uğrayan kadının şiddet ortamından uzaklaşabilmesi ve güvenli bir şekilde yeni bir yaşam kurabilmesi için gereken düzenlemeleri içeriyor. Kabul tarihi 8.3.2012.

Kadınlar dövülüyor öldürülüyor

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) başkanlarından Çiğdem Aydın, Serbestiyet.com’daki yazısında tabloyu şöyle değerlendiriyor: “Türkiye’nin kadın cinayetleri konusundaki karnesi korkunç. Sadece geçtiğimiz Haziran’da 27 kadın, erkekler tarafından öldürüldü. 2019 yılında 474 kadını cinayete kurban verdik. 2018 yılında yasaya dayanarak 83 bin kadın başvurdu, 11 bin kadının başvurusu reddedildi. Koruma kararlarının bile kadınları koruyamadığını biliyoruz.

Ancak yasanın varlığı, kadınlar için bir dayanak.” Erkekler, kadınlara diledikleri gibi şiddet uygulayabilmek, şiddet uygulayarak kadınları köleleştirmek, namusu korumak kisvesi altında kadınları öldürebilmek mi istiyor? Böyle söylemeyip yan yollara sapıyorlar. Şiddete başvuran erkeklere uzaklaştırma verilmesini, uymayanın hapse atılmasını, kadının cinsel ilişkiye hayır diyebilmesini, zorla cinsel ilişkinin suç sayılmasını, aile birliğine karşı bir tehdit olarak gördüklerini söylüyorlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İYİ Parti merkeze mi yerleşiyor? 23 Ekim 2020 | 414 Okunma Salgın pik yaparken... Sorular... Sorular... 21 Ekim 2020 | 186 Okunma Hrant Dink’in kızı Delal... 20 Ekim 2020 | 188 Okunma Bahçeli’nin “Devlet”i 16 Ekim 2020 | 403 Okunma Kıbrıslı Türk kimliği 14 Ekim 2020 | 116 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar