El konulan bir pasaportun hikayesi

Hacı Orman sinemacı. Değişik ödüller kazanmış gayretli, yaratıcı bir yönetmen. Ondan bir mektup aldım. Şaşırdım kaldım. Mektubu paylaşıyorum. Oral Abi merhaba, (...)

Belki biliyorsun, “Körleşme” adlı filmi çektim, bu filmin kurgusuyla uğraşıyordum. İyi bir gelişme oldu, Sofya Film Festivali’nin “work in progress” bölümünde yarışmak üzere davet edildik. Aynı festivalin proje geliştirme bölümüne de “Vatansız” (Stefan Zweig ve eşi Lotte’nin hikayesini anlatıyor) adlı ikinci uzun film dosyam seçildi. Gidebilseydim, uluslararası bir film festivalinde Türkiye sinemasını iki projeyle teslim edecektim.

Fakat gidemedim. Atatürk Havalimanı’nda pasaportuma el koyuldu. Beni havalimanı karakoluna götürdüler, bir buçuk saat tuttular, pasaportuma el koyup bıraktılar. Polis memurlarından şu kadarını öğrenebildim: Hakkımda yurtdışına çıkış yasağı yok, bir mahkeme kararı yok.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Suriye ile doğrudan görüşmeye doğru... 18 Ekim 2019 | 2.756 Okunma Bodrum'da sonbahar 16 Ekim 2019 | 2.381 Okunma Yargı reformu ya da kaybettiğimizi aramak 15 Ekim 2019 | 2.756 Okunma Kim savaş ister ki! 11 Ekim 2019 | 2.561 Okunma Akıntıya kapılmadan... 09 Ekim 2019 | 2.299 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar