Dış politikada dostları çoğaltmak...

Moderatör “Yunanistan’la savaş çıkar mı?” diye soruyor. Savaşın çıkmasını ihtimal olarak gören yok. CNNTÜRK’te emekli general İsmail Hakkı Pekin’le beraber yer aldığımız...

Moderatör “Yunanistan’la savaş çıkar mı?” diye soruyor. Savaşın çıkmasını ihtimal olarak gören yok. CNNTÜRK’te emekli general İsmail Hakkı Pekin’le beraber yer aldığımız programda, Pekin, Yunanistan’ın sesini yükseltmesinin arka planını özetle şöyle analiz etti:

Ben de bu görüşlere katıldığımı söyledim: "Eğer bu müttefikler zincirine Suriye, Yunanistan ve Irak’ı da ekleyebilirsek, bölgedeki iklim ciddi manada değişebilir. AB konusunda da yeni açılımlar arayabiliriz” dedim.

Şurası çok açık: Bu ülkelerle ilişkileri bozduğunuzda, “arabulucu” vb. gerekçelerle iki süper devlet (ABD ve Rusya) devreye giriyor. Bölge ülkeleriyle sertleşen ilişkiler, içeride de sert-milliyetçi bir siyasi iklim yaratıyor. Hele de denkleme süper devletler girince, iş iyice içinden çıkılmaz hale geliyor. Her şey karmaşıklaşıyor ve sürüncemede kalabiliyor.

Ankara’da doğup büyümüş, Abdi İpekçi Barış Ödülü sahibi, akademisyen Herkül Millas, Atina’dan durumun nasıl göründüğünü Serbestiyet.com’da şöyle yorumluyor:

Millas, Türkiye’nin son yıllardaki dış politika hamlelerini ise şu sözlerle tanımlıyor:

İşte bu kaygılar yeni meseleler yaratıyor, yeni gerilimlerin kapısını açıyor. Herkül Millas’ın Atina’dan yansıttığı tablo, aslında Avrupa merkezlerinden de Arap dünyasından da benzer şekilde okunuyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İYİ Parti merkeze mi yerleşiyor? 23 Ekim 2020 | 404 Okunma Salgın pik yaparken... Sorular... Sorular... 21 Ekim 2020 | 186 Okunma Hrant Dink’in kızı Delal... 20 Ekim 2020 | 188 Okunma Bahçeli’nin “Devlet”i 16 Ekim 2020 | 403 Okunma Kıbrıslı Türk kimliği 14 Ekim 2020 | 115 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar