CHP’ye ne lazım?

CHP'de geleneksel iktidar mücadelesi devam ediyor. Bu yeni bir durum olmadığı gibi, bundan sonra da sürmesi kaçınılmaz. ana muhalefet partisinde liderlik dahil, her kademe için açıktan bir mücadeleye her dönemde tanık...

CHP'de geleneksel iktidar mücadelesi devam ediyor. Bu yeni bir durum olmadığı gibi, bundan sonra da sürmesi kaçınılmaz. ana muhalefet partisinde liderlik dahil, her kademe için açıktan bir mücadeleye her dönemde tanık olduk. Şimdi yaşadıklarımız da sürpriz değil.

CHP'ye "Kurultaylar Partisi" adı verenler bunu küçümsemek için kullanıyorlar. Halbuki, otoriterleşmeyi kışkırtan Siyasi Partiler Kanunu'na (SPK) rağmen CHP'de parti içi mücadelenin sürmesi, sürebilmesi, Türkiye'nin şu siyasi kültürü içinde olumlu bir özellik.

CHP muhalefetinin asıl zaafının parti içi çekişme olduğu yargısının gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum. Evet sonuç olarak CHP de bu siyasi ortamın ürünü, SPK'nın sağladığı otoriter "olanak"lardan CHP Merkezi de yararlanıyor. Ancak 20 yıla yakın bir süredir yüzde 20 oy bandına takılıp kalmasını bununla açıklamak doğru değil.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Savcı Doğan Öz’ü vurdular 02 Aralık 2020 | 281 Okunma Radikallerin sevmediği isim: Kılıçdaroğlu 01 Aralık 2020 | 303 Okunma İyimser gazete 30 Kasım 2020 | 188 Okunma I. Mahmud Çeşmesi tartışması 29 Kasım 2020 | 233 Okunma İktidar olmak böyle bir şey mi? 27 Kasım 2020 | 907 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar