Cemaatler

Fetullahçı darbe girişimi ve Adnan Oktar operasyonu, cemaatler ve dindarlık, devlet ve cemaat ilişkisini gündeme getirdi. 1925’te Tekke Zaviye ve Türbelerin Kapatılması Kanunu’yla dini cemaatler, tarikatlar yasal birer varlık olmaktan...

Fetullahçı darbe girişimi ve Adnan Oktar operasyonu, cemaatler ve dindarlık, devlet ve cemaat ilişkisini gündeme getirdi.

1925’te Tekke Zaviye ve Türbelerin Kapatılması Kanunu’yla dini cemaatler, tarikatlar yasal birer varlık olmaktan çıktılar. Atatürk, Kastamonu’da yaptığı konuşmada bu müdahalenin nedenlerini şöyle özetler: “İyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır.”

Bu, bir anlamda Cumhuriyet modernleşmesinin “ana söylem”i. Devlet kurumları dışındaki dini örgütlenmeler yasadışı ilan edildi. Başka bir değerlendirmeye göre ise; cumhuriyet döneminde, İslami yaşantı, otoriter uygulamalar yoluyla, merdiven altına itildi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Radikallerin sevmediği isim: Kılıçdaroğlu 01 Aralık 2020 | 301 Okunma İyimser gazete 30 Kasım 2020 | 186 Okunma I. Mahmud Çeşmesi tartışması 29 Kasım 2020 | 233 Okunma İktidar olmak böyle bir şey mi? 27 Kasım 2020 | 905 Okunma Arınç meselesi mühim bir meseledir 25 Kasım 2020 | 761 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar