‘Beka’ Sorunu ve Ordu

Verda Özer, Hürriyet’teki dünkü yazısında, ordu içindeki siyasi eğilimleri konu edinmiş. Özer’in emekli asker, akademisyen Metin Gürcan’dan aktardığına göre; TSK içindeki “AK Parti...

Verda Özer, Hürriyet’teki dünkü yazısında, ordu içindeki siyasi eğilimleri konu edinmiş. Özer’in emekli asker, akademisyen Metin Gürcan’dan aktardığına göre; TSK içindeki “AK Parti taraftarı” oranı yüzde 1 civarında. Yine aynı araştırma, “ultra-laik” asker oranının yüzde 85 olduğunu öne sürüyor. Tabii söz konusu araştırma ya da analiz, ne kadar gerçeği yansıtıyor onu söylemek kolay değil.

Özer, bu orandan yola çıkarak, “askerle toplumsal eğilim arasında bir uyumsuzluk olduğu” saptamasında bulunuyor. Araştırmanın iddiasını doğru kabul edersek, toplumun yüzde 50'sini temsil eden bir siyasi eğilimin, ordu içinde hiçbir ciddi varlığa sahip görünmediğini söyleyebiliriz. Son dönemde AK Parti saflarında, “darbe ihtimalleri” üzerine değişik senaryoların gündeme gelmesinin bu tabloyla bir ilgisi var mıdır? Bilmiyoruz.

Aşırı politizasyon

Bu tabloyu nasıl değerlendirebiliriz: Bütün kurumlar gibi, ordu da aşırı politize durumda. “Geçmişte de politize değil miydi?” diye sorabiliriz. Ancak, siyasi partiler, bu kadar açıktan orduya nüfuz etmeye yönelmiyorlardı. Şimdi de bu tablodan yola çıkarak, aynı şekilde partiler, orduya nüfuz edemiyorlar şeklinde bir değerlendirme de yapılabilir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Suriye ile doğrudan görüşmeye doğru... 18 Ekim 2019 | 2.756 Okunma Bodrum'da sonbahar 16 Ekim 2019 | 2.381 Okunma Yargı reformu ya da kaybettiğimizi aramak 15 Ekim 2019 | 2.756 Okunma Kim savaş ister ki! 11 Ekim 2019 | 2.561 Okunma Akıntıya kapılmadan... 09 Ekim 2019 | 2.299 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar