Bayar’ın eşi hapishane yollarında öldü

Türkiye’nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Kayseri hapishanesindeydi. “Aziz refikam” diye eşi Reşide Hanım’a yazdığı mektuplarda, eşine olan özlemini dile getirmiş ve bazı insanlara verilmek üzere hediyeler istemişti.

“Yorulacaksınız ama başka çaremiz de yoktur. Yılbaşında sizi göreceğimden memnuniyet duymaya başladım.

Burada yalnızlık koymaya, fazla tesir yapmaya başladı. Gerçi sabır ve tahammülüm kırılmış değildir. Buranın işkenceden cesaret (ibaret) olsa da haline usulüne alıştık. Sizi yakınımda görürsem mukavemetim artacak, tesellim daha kuvvetli olacaktır.” (19 Aralık 1962) Reşide Bayar, yargılamaların yapıldığı Yassıada’ya hiç gitmemişti.

Orada yaşanan kanunsuzluğu, hukuksuzluğu ve acımasızlığı görmek istemedi. Kayseri’ye iki kez gidebilmişti. Çünkü sağlığının bu stresi kaldıramayacağını doktorlar söylemişlerdi. Celal Bayar’ın idam cezasına çarptırıldığı gece, ailecek haberleri radyodan duymuşlardı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kıbrıslı Türk kimliği 23 Temmuz 2021 | 77 Okunma Kılıçdaroğlu’nun Suriyeli çözümü 21 Temmuz 2021 | 267 Okunma Laikliğe odaklanırken demokrasi unutulmasın 20 Temmuz 2021 | 67 Okunma Yaba dergisi ve Aydın 16 Temmuz 2021 | 36 Okunma 5 yılın ardından 15 Temmuz 15 Temmuz 2021 | 52 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar