Ayasofya tartışması

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Ayasofya’nın ibadete açılması sırasında yaptığı konuşma ve eline kılıç alarak yemin etmesinin yankıları sürüyor. Ayrıca, bu...

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Ayasofya’nın ibadete açılması sırasında yaptığı konuşma ve eline kılıç alarak yemin etmesinin yankıları sürüyor. Ayrıca, bu gergin günlerde bir dergi “hilafet zamanı”nın geldiğini ilan etti. Profesör Erbaş, Türkiye Cumhuriyeti devletinin memuru. Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’sına göre “laik, demokratik, sosyal bir hukuk devletidir.” Diyanet İşleri Başkanlığı gibi onbinlerce çalışanı olan etkili bir devlet kurumunun başında olan kişi, Anayasa’daki temel ilkelere bağlı kalmak zorunluluğundadır.

Erbaş’ın geçmişte LGBT ile ilgili bir açıklaması da tartışmalara neden olmuştu. Yine koronavirüsün ilk ortaya çıktığı günlerde AIDs hastalığına neden olan HIV virüsünün yayılmasından eşcinselleri sorumlu tutmuştu. Toplumun bir kesimi, laik cumhuriyetin geleceğine dair kaygı içinde. “Hilafet kurmak isteyenler”i ciddiye alıyor, risk olarak görüyor.

Özen göstermeli

İslamcıların siyaset alanına çıkıp etkili bir aktör haline dönüşmeleri çoğulculuk adına bir kazanımdı. Ancak laik kesimin kaygılarına daha çok özen gösterilmeli. “Öteki”nin tepkileri umursanmalı. Yeni bir toplumsal uzlaşma ancak gerçek demokrasi ve fikir özgürlüğü temelinde sağlanabilir. Umarız, herkes Ayasofya’da yaşanan yanlışlardan gereken dersleri çıkarır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Demokrasi aklına bile gelmiyor... Ama tam bağımsızlıkçı!!! 07 Ağustos 2020 | 150 Okunma Murtaza Çelikel’i kaybettik 05 Ağustos 2020 | 101 Okunma Yerli mi? Milli mi? Evrensel mi? 04 Ağustos 2020 | 125 Okunma Ayasofya tartışması 31 Temmuz 2020 | 157 Okunma Eşcinselle ne alıp veremediğiniz var... 29 Temmuz 2020 | 304 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar