AK Parti MHP işbirliğinde bilanço...

AK Parti ile MHP'nin aynı safta yer almalarını sağlayan Cumhur İttifakı seçim sonucunda büyük şehirlerde yenilgiye uğradı. İttifak, hangi partiye daha fazla yarar sağladı, İttifakın her iki partiye getirisi ve götürüsü neler? Posta yazarı Oral Çalışlar Cumhur İttifakı'nın bilançosunu yazdı...

MHP lideri Bahçeli, iki gün önce yaptığı bir değerlendirmede, ‘31 Mart yerel seçimlerinde partisinin büyük bir sıçrama yaptığını’ söyledi. “Oylarını en çok artıran parti MHP olmuştur” dedi.

Bahçeli, meclis üyesi oranlarından yola çıkarak, oylarının yüzde 18.81 olduğunu öne sürdü. Bu iddia, ister istemez, 31 Mart seçimlerinde AK Parti'nin oy yüzdesini gündeme getiriyor.

Cumhur İttifakı’nın aldığı toplam oy yüzde 51.52 olduğuna göre; Bahçeli'nin iddiasını gerçek kabul edecek olursak AK Parti'ye oyların yüzde 32.71’i kalıyor. AK Partililer bu hesaplamaya ne diyorlar bilemiyorum.

Ancak, MHP ile ittifakın ne getirip ne götürdüğünü istişare toplantılarında ele aldıkları söyleniyor. Bu ittifaktan zarar gördüklerini dillendiren kimi değerlendirmeleri var.

31 Mart öncesi ve sonrası

Bugünkü noktaya nasıl gelindiğini anlamak için, iki parti arasındaki ilişkinin yakın geçmişini yeniden anımsayalım. 31 Mart yerel seçimleri öncesinde, AK Parti ile MHP ittifakı gitti-geldi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Savcı Doğan Öz’ü vurdular 02 Aralık 2020 | 291 Okunma Radikallerin sevmediği isim: Kılıçdaroğlu 01 Aralık 2020 | 305 Okunma İyimser gazete 30 Kasım 2020 | 188 Okunma I. Mahmud Çeşmesi tartışması 29 Kasım 2020 | 236 Okunma İktidar olmak böyle bir şey mi? 27 Kasım 2020 | 908 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar