Adı,'Tam Demokrat'

12 Mart 1971 askeri darbesinden sonra kurulan Sıkıyönetim Mahkemeleri'nde yargılanıyoruz. Mamak’taki askeri birlik içindeki mahkeme salonunu Dev-Genç davasının sanıkları doldurmuş durumda. En arka sıralar da ailelere...

12 Mart 1971 askeri darbesinden sonra kurulan Sıkıyönetim Mahkemeleri'nde yargılanıyoruz. Mamak’taki askeri birlik içindeki mahkeme salonunu Dev-Genç davasının sanıkları doldurmuş durumda.

En arka sıralar da ailelere ayrılmış. Dev-Genç, 1968 gençlik hareketlerinin yarattığı gençlik örgütü. Bir dönem üniversitelere tamamen egemendi. 1971 darbesinin ardından bu örgütün yöneticileri olan bizleri tutukladılar. Mamak Askeri Cezaevi'ne yerleştirildik.

Deniz Gezmiş ve arkadaşları da Mamak Cezaevi'nde. Dev-Genç davasında benim de içinde bulunduğum bir grup idamdan yargılanıyoruz. Ortada birkaç barışçı gösteri dışında bir iddia yok ama “Dev-Genç” adı yetiyor. Duruşma başladı. İddianame okundu.

Ardından General Ali Elverdi’nin başkanlık ettiği mahkeme heyeti kimlik tespitine geçti. Hakim soruyor: “Adınız?”, “Soyadınız?”, “Annenizin adı?” “Babanızın adı?” Ardından “Mesleğiniz?” sorusu geliyor.

Bu noktada iş karışıyor. Kimimiz, meslek bölümüne “Devrimci” diye yazdırıyoruz, kimimiz “Komünist”, kimimiz “İhtilalci.” Hakim de uğraşmak istemiyor, sekretere, “Yaz kızım mesleği komünistmiş” diyor.

1946 çok partili seçim

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sol bedelini ödüyor… Sağ ne yapıyor? 18 Haziran 2021 | 119 Okunma HDP ve siyaset… 16 Haziran 2021 | 251 Okunma Amerika her şeye kadir mi? 15 Haziran 2021 | 83 Okunma Bizim Çocuklar: Eğitimli, disiplinli, Avrupalı… 11 Haziran 2021 | 50 Okunma Kapı aralığında kritik görüşme… 09 Haziran 2021 | 288 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar