ABD’ye karşı mücadele ve demokrasi

İki gazeteciyi TV ekranında sabah sohbetinde izliyorum. “Almanya’yı gördün mü? ABD'nin İran’a yönelik yaptırımlarına karşı çıkıyor.” Aylardır hedef haline getirilen...

İki gazeteciyi TV ekranında sabah sohbetinde izliyorum. “Almanya’yı gördün mü? ABD'nin İran’a yönelik yaptırımlarına karşı çıkıyor.” Aylardır hedef haline getirilen, şeytanlaştırılan Avrupa, ABD’nin yaptırımlarına karşı bir tutum alınca, gözümüzde farklı bir yere oturdu. AB’nin varlığı, Washington’un agresif dış politikasına karşı bir “denge imkanı” olarak düşünülür oldu.

Avrupa Birliği, Fransa, İngiltere ve Almanya’nın İran’a yaptırım konusundaki ortak açıklaması şöyle: “AB hukuku ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı uyarınca İran ile meşru ticaret yürüten Avrupalı firmaları koruma konusunda kararlıyız.”

Trump’la birlikte ABD’nin uluslararası ilişkileri yerinden oynatmak istediği bir gerçek. En dikkat çekici olansa, Avrupa Birliği’ne yönelik dışlayıcı siyaseti. Tabii bu dışlayıcılığın da bazı sınırlarının olacağını, zengin batı dünyasının son analizde bir aile gibi olduğunu düşünmek mümkün. Örneğin ABD ile Almanya ne kadar zıtlaşsalar da, birbirlerine vize uygulamak gibi bir düşünceleri yok.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Radikallerin sevmediği isim: Kılıçdaroğlu 01 Aralık 2020 | 301 Okunma İyimser gazete 30 Kasım 2020 | 186 Okunma I. Mahmud Çeşmesi tartışması 29 Kasım 2020 | 233 Okunma İktidar olmak böyle bir şey mi? 27 Kasım 2020 | 905 Okunma Arınç meselesi mühim bir meseledir 25 Kasım 2020 | 761 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar