15 Temmuz’dan kim ne kadar sorumlu?

15 Temmuz, bir darbe girişimidir. Ordu içinde örgütlenmiş Gülen Cemaatine mensup askerlerin, iktidarı darbe yoluyla ele geçirme eylemidir.

Bu kalkışmaya dünyanın değişik ülkelerinde, Türkiye’nin çok az bir kesiminde sempatiyle bakıldığı da bir gerçektir. Darbeyi yenilgiye uğratan halktır ve devlet içinde meşru zemine bağlı asker, polis, bürokrasidir. Fetullahçı örgüt, legal-illegal iki ayak üzerinden yapılanmış ve gelişmiştir. Yayın organları, eğitim kurumları gibi alanlarda yasal faaliyet yapmıştır. Asker, polis, bürokrasi ve yargı gibi devletin etkin kurumları içinde yasadışı yollarla örgütlenmiştir.

Dindar laik kutuplaşması

Fetullahçılık, Türkiye’deki dindar/laik kutuplaşmasının yarattığı gerilim ortamını, esnek bir siyaset izleyerek kendi lehine alanlar yaratmak için kullandı. Laik kesimlere, “ılımlı İslam”ı ve “diyalog”u pazarlarken, dindarların devlet içinde güçlenmesinin öncüsü rolünü üstlendi. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kimlik meselesini aydınlar mı çıkardı? 16 Ağustos 2019 | 2.174 Okunma Farklı yönetim yaklaşımıyla İmamoğlu... 14 Ağustos 2019 | 2.775 Okunma ABD ile samimiyet polemiği 13 Ağustos 2019 | 2.232 Okunma Adalıların ortak çözüm arayışı 09 Ağustos 2019 | 2.264 Okunma Bahçeli’nin çağrısı ve ülkücüler nereye? 07 Ağustos 2019 | 4.889 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar