Her sekiz kadından biri

Ekim, “meme kanserine dur” deme ayı. İnanılmaz bir rakam ama her sekiz kadından biri meme kanseri oluyor.Grip, nezle kadar sıklıkla görülen bir hastalık yani.Ve aslında diğer pek çok hastalık gibi meme kanserinin de...

Ekim, “meme kanserine dur” deme ayı.


İnanılmaz bir rakam ama her sekiz kadından biri meme kanseri oluyor.
Grip, nezle kadar sıklıkla görülen bir hastalık yani.
Ve aslında diğer pek çok hastalık gibi meme kanserinin de yüzde 100 tedavisi var.
Yani aslında o kadar da korkulacak bir hastalık değil.
Ama bir şartla; erken teşhis ve zamanında, doğru tedavi...
Geçtiğimiz gün 1964 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren Türk Kanser Derneği’nin meme kanserine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için verdiği davete katıldım.
Derneğin hastalığa en büyük ve önemli katkısı ücretsiz meme kanseri taramaları.
Derneğin yönetim kurulu başkanı Burak Duruman, Prof. Dr. Yeşim Eralp, Op. Dr. Zeynep Civelek, Prof. Dr. Refik Killi, biyolog diyetisyen Burçak Çubukçu ve Psikolog Kutalp Köroğlu’nun sunumları çok keyifli ve verimliydi.
Notlar şöyle...
◊ Türk Kanser Derneği’nin 81 ilde call center’ı bulunuyor, çünkü farkındalığın ve ulaşılabilir olmanın çok önemli olduğunu düşünüyorlar.
◊ İstanbul’da 50 odalık bir konaklama merkezleri var, Mucizevi bir nevi otel ve burası Anadolu’dan kanser tedavisi için gelen ve imkanı olmayan hastalar için ayrılmış durumda.
◊ 81 ile kemoterapi gören çocuklar için rengarenk serum kutuları dağıtmışlar, amaç ilaçları sevimli hale getirmek.
◊ Kanserde dış etkenler ve beslenme önem taşıdığından organik ve doğal tarımı destekleyen projeler yapıyorlar.
◊ Kazananlar kulübü, yani kanseri yenenler onlar için çok önemli. Kazananlar kulüpleri ile iletişimi kesmeyerek, onların pozitif etkilerini yaygınlaştırıyorlar.
◊ Farkındalık, tarama, erken teşhis ve tedavilerin artmasıyla son 10 yılda meme kanseri ölümleri yüzde 36 aza...

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sevgilisi olan var olmayan var! 14 Şubat 2019 | 140 Okunma Beyaz’dan YouTuber olur mu? 12 Şubat 2019 | 33 Okunma Yeni THY reklamı 07 Şubat 2019 | 185 Okunma Canan the Karatay 05 Şubat 2019 | 502 Okunma Ankara söz verdi: Hayvan hapishaneleri yapmayacağız 31 Ocak 2019 | 66 Okunma
TÜM YAZILARI