Yeryüzünde bir dünya kurmak

Biz, dünyanın içinde, yeryüzünün üstündeyiz.İçinde olmak, içinde olunan şey bakımından kuşatılmışlığı, üstüne olmak ise, üstünde olunan şeyde tasarrufda bulunma...

Biz, dünyanın içinde, yeryüzünün üstündeyiz.

İçinde olmak, içinde olunan şey bakımından kuşatılmışlığı, üstüne olmak ise, üstünde olunan şeyde tasarrufda bulunma imkanı bakımından bir gücü (imkanı) yüklenmiş olmayı ifade eder.

Nitekim, Hac Suresi’ndeki şu üç ayette, Rabbimiz bizim bu durumumuzu ve bu durumun bizde doğurduğu yükümlülüğü şöyle beyan etmiştir:

65. ayet: “Görmedin mi ki Allah; yeryüzündekileri ve denizde O’nun emriyle aheste aheste giden gemileri hizmetinize vermiştir? Göğü (yani gökteki cisimleri) de tutmaktadır ki yerin üzerine düşmesin. Kendi izni olursa başka... Allah insanlara karşı gerçekten şefkatlidir, merhametlidir.”

66. ayet: “Size hayat veren, sonra sizi öldürüp sonra yeniden size hayat verecek O’dur. Gerçekten nankördür insanoğlu!”

67. ayet: Biz her ümmete, izledikleri bir ibadet ususlü koymuşuzdur. Öyleyse, sakın bu hususta seninle çekişmesinler! Sen Rabbine davet etmeye bak. Şüphesiz, dosdoğru bir kılavuzluk üzerinde bulunuyorsun.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Söylemeden söylemek 15 Aralık 2019 | 10 Okunma Faşist Batı edebiyat pazarında faşizm satar 13 Aralık 2019 | 24 Okunma Kimin tarafındayız? 10 Aralık 2019 | 46 Okunma Saîdüddîn el-Fergânî’den bize kalanlar 08 Aralık 2019 | 63 Okunma İbnü’l-Fârız’dan Saîdüddînel-Fergânî’ye kalanlar 06 Aralık 2019 | 49 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar