‘Ve beni zalimler topluluğundan kurtar!’

Hindistan’da artış kaydeden İslamofobik olayların temelini 19. asrın ortalarından bugüne kadar Müslüman beldelerindeki yıkımın oluşturduğu kesindir.Buna göre İslamofobya, iktidarlarını değil bizzat...

Hindistan’da artış kaydeden İslamofobik olayların temelini 19. asrın ortalarından bugüne kadar Müslüman beldelerindeki yıkımın oluşturduğu kesindir.

Buna göre İslamofobya, iktidarlarını değil bizzat Müslümanların varlığını kendileri için büyük bir tehlike olarak gören Batı ile onun hem akıl hocalığını hem de taşeronluğunu üstlenen Yahudilerin, yıkım sonrası sosyo-kültürel tasfiye maksatlı operasyonlarının adıdır.

Bu husus konunun temelini oluşturmakla birlikte, yine de İslamafobya’nın sadece bir yönüdür. Diğer yönlerinden de ana hatlarıyla söz etmeden önce, Muzaffar Alam’ın kelimeleriyle mezkûr yıkımı şöyle özetleyebiliriz:

“Siyasi İslâm, son iki yüz yılı aşkın bir süredir buhranlı bir evreden geçmektedir. Dünyanın farklı...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Haccın metafiziği 05 Temmuz 2022 | 127 Okunma Eyvah eyvah! Erdoğan yine başardı! 02 Temmuz 2022 | 480 Okunma Şeyh Muhyiddin’den seçilmiş sözler 30 Haziran 2022 | 338 Okunma Kudüs hakkında yeni bir kitap 28 Haziran 2022 | 105 Okunma Güzel günün güzel yolcusu 25 Haziran 2022 | 101 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar