Tüsterî’den İlahî Hitabın Sırları

Sehl b. Abdullah et-Tüsterî’nin (ö. 896) Tefsîrü’t Tüsterî olarak da anılan Tefsîrü’l-Kur’âni’l-’azîm adlı tefsiri, Abdurrezzak Tek tercümesiyle İlahî Hitabın...

Sehl b. Abdullah et-Tüsterî’nin (ö. 896) Tefsîrü’t Tüsterî olarak da anılan Tefsîrü’l-Kur’âni’l-’azîm adlı tefsiri, Abdurrezzak Tek tercümesiyle İlahî Hitabın Sırları alt başlığı altında Erkam Yayınları arasından çıktı.

İlk zahid ve sûfîlerin kaydını tutan Sülemî (ö. 692) Tabakâtu’s-Sûfiyye’sinde ikinci tabaka sûfîler arasında zikrettiği Tüsterî’nin muhabbet konusunda en güzel konuşan Irak şeyhlerinin büyüklerinden olduğunu söylemiştir. (Trc. Abdurrezzak Tek)

Ferîdüddîn Attâr (ö. 1221) Evliya Tezkireleri’nde Tüsteri hakkında şu takdimde bulunmuştur:

“Hakikat sahrasının seyyahı, hakikat (ve marifet) ummanının gavvası (dalgıcı), uluların şerefi, akıllardan geçenleri bilen, rehberlik isteyen yolun mehdisi Sehl bin Abdullah Tüsteri (r.a.); tasavvuf ehlinin muhteşemlerinden ve bu taifenin büyüklerindendi. Bu şivede müctehiddi. Devrinde tarikat sultanı ve hakikat burhanıydı. (…) Âlim şeyhlerden olup asrının imamıydı. Herkesçe saygın sayılırdı.” (Trc.: Süleyman Uludağ)

Abdurrahman...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP vatan gemisini delme teşebbüsünden acilen vazgeçmelidir 03 Haziran 2023 | 131 Okunma Siyasette seçmen kartları yeniden karılıyor 01 Haziran 2023 | 144 Okunma Ya istikrar ya kaos! 27 Mayıs 2023 | 86 Okunma Güçlendirilmiş kaosun son üç günü 25 Mayıs 2023 | 203 Okunma Ey merhametsizler gi-de-cek-si-niz! 23 Mayıs 2023 | 429 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar