Selçuklulara ne kadar yakınız?

İngilizlerin, Türkiye’ye Osmanlı coğrafyasından -diğer bir söyleyişle İslam dünyasından- nazarî ve pratik olarak kopmayı kuruluş şartı olarak dayatmalarından, son yirmi yılda moral düzeyde...

İngilizlerin, Türkiye’ye Osmanlı coğrafyasından -diğer bir söyleyişle İslam dünyasından- nazarî ve pratik olarak kopmayı kuruluş şartı olarak dayatmalarından, son yirmi yılda moral düzeyde kısmen kurtulmuş olsak da, zihniyet düzeyinde henüz kurtulabilmiş değiliz.

Nitekim son günlerde Suriyeli ve Afgan göçmenler üzerinden yapılan tartışmaların asıl sebebi de bu dayatmadır ve mevcut göçmen düşmanlığında üniter ulus-devlet rejimini sistemleştiren partinin, yani CHP’nin başı çekiyor olması bir tesadüf değildir.

Özellikle İran’ın yeni Fars faşizmiyle Büyük Selçuklu’nun eserlerini ve Mevlânâ örneğindeki gibi Osmanlı’nın kurucu babalarını kendi ulusuna mal etmesiyle, söz konusu dayatma coğrafya içi bir kopuşun da nesnesi haline gelmiştir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İnsanî vasat açısından müstehcenlik ve politik sanat 21 Eylül 2021 | 46 Okunma Nefsin süslü gösterdiği şey olarak sanat 18 Eylül 2021 | 59 Okunma Sâmirînin bir sanatçı olarak portresi 16 Eylül 2021 | 264 Okunma “Tarihte Müslümanlar” tarihi vesilesiyle bir terimin sorgulanması 14 Eylül 2021 | 130 Okunma “Tarihte Müslümanlar” 11 Eylül 2021 | 136 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar