Kültür endüstrilerinin Türkiye ekonomisine katkısı

Özü sabit kalmak kaydıyla kitap, bidayetinden beri başlı başına bir değişmenin konusudur ve böyle olmaya da devam edecektir. Diğer bir ifadeyle dijitalini, seslisini vb. kullanmaya başlasak da kitap, asıl manasıyla hep var olacaktır.

Son dokuz yazımda, birkaç yayınevinin durumlarına özetle değinerek, eski ve yeni baskı kimi kitaplarının bilgilerini iletmeye çalıştım.

Elbette bitmedi, daha söz etmem gereken birçok yayınevi ve kitap var; işi bir pehlivan tefrikasına dönüştürmemek ve diğer yayınevlerini ihmal etmek yerine, konuyu belli bir mühletle uzatarak onlardan bahsetmek için sözüme ara vermem gerekiyordu.

Fakat, hayatı kitap olanın kitabı konuşmaya ara vermesi mümkün değildir. Ki, kitap da zaten -modern söyleyişle- kültür endüstrisine yani asli ve tali ilişkilerle çeşitlenen bir dizi üretim sürecine tabi olması cihetinden, artık tek başına ele alınamamaktadır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hilye ya da söz surete geldiğinde 27 Şubat 2021 | 110 Okunma Şeyh Muhyiddin’den seçilmiş sözler 25 Şubat 2021 | 442 Okunma “Sabah Yıldızı” 23 Şubat 2021 | 104 Okunma Mersin Hamidiye Kışlası nasıl kayboldu? 20 Şubat 2021 | 142 Okunma Bardağı taşıran son damla 18 Şubat 2021 | 83 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar