Kapitalizm, emperyalizm ve CHP’nin yetersizliği

Abidin Dino, Osmanlı’dan Cumhuriyet Türkiye’sine geçiş yıllarında yetişmiş bir ressam.Mesnevî ile Kasîde-i Bürde’nin tercüme ve şerhini yapan Abidin Paşa’nın torunu.Eğitimi ve...

Abidin Dino, Osmanlı’dan Cumhuriyet Türkiye’sine geçiş yıllarında yetişmiş bir ressam.

Mesnevî ile Kasîde-i Bürde’nin tercüme ve şerhini yapan Abidin Paşa’nın torunu.

Eğitimi ve yaşayışı itibariyle Avrupalı, ruh ve vatan sevgisi bakımından Anadolulu.

Bu yanıyla, sanatta karşıtları kaynaştırmakla mahir olan Abidin Dino, Necip Fâzıl’ın muhibbi, Nâzım’ın yaranı, dahi-dahi Fikret Muallâ’nın hamisi.

Sosyalizme meyyal, kapitalizmin ve faşizmin müfrit düşmanı, CHP zulmünün mağduru, 1970’lerde bile dilinin ressama nakkaş demeye eğilimli olması nedeniyle iflah olmaz bir yerli.

Turgut Çeviker tarafından derlenerek yayıma hazırlanan Abidin Dino - Toplu Yazılar’ı okurken, ressamın 1941’de yeni S.E.S.’te yayımlanmış bir yazısına takıldım. Yazının başlığı Emperyalizme Dair; yayımından bugüne geçen yetmiş yedi yıla rağmen manası berrak, hakikati baki bir metin olması nedeniyle bu yazıyı paylaşma gereği duydum.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yayıncılığın başka dertleri de var 22 Şubat 2019 | 15 Okunma Şiir-perdâzlık şiire dahil midir? 17 Şubat 2019 | 38 Okunma Bir şiiri iyi ya da kötü yapan şey nedir? 15 Şubat 2019 | 62 Okunma Dâvud el-Kayserî’nin istirahatgâhında... 12 Şubat 2019 | 17 Okunma Türkiye Fotoğraf Vakfı 10 Şubat 2019 | 32 Okunma
TÜM YAZILARI