İki editör, iki yayınevi

Kitap yayımlayan her kurum ya da kuruluş yayınevi değildir. Bunun tipik örneklerinden biri Albaraka’dır.

Kitap yayımlayan her kurum ya da kuruluş yayınevi değildir. Bunun tipik örneklerinden biri Albaraka’dır. Geçmişte kendi adıyla, sanata sahip çıkmak, sponsoru olduğu bilimsel bir çalışmayı sunmak… üzere yayımladığı kimi kitaplarla, bunlar satış / kar maksadıyla serbest dağıtıma da girmediği için gerçek bir yayınevi sanını edinememiştir.

Hangi saiklerle olduğunu tam olarak bilemesek de, en azından yayıncılık sektöründe Batılıların da pay kapmaya çalışmaları ve dolayısıyla karlılığının gözetilebilir bir şey haline gelmesi, Albaraka’yı da yayınevi faaliyetini müstakil ve hak ettiği şekilde yürütmeye teşvik etmiş olmalıdır.

Konu bu şekliyle sektör esaslı bir iş olarak görülünce, sermayedarın ilk yönelişi profesyonel bir yayınevi ekibi kurmak olacaktır. Sermaye özü itibariyle akıllı olduğu için, mezkur ekibi de ilgili akıl sahiplerinden oluşturacağı var sayılır. Nitekim Albaraka da bunu yaptı ve iyi bir yayın yönetmeniyle yayınevini dışa açtı ya da bünyesinde zaten var olan yapılanmayı bu sayede harekete geçirdi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kültür endüstrilerinin Türkiye ekonomisine katkısı 22 Ocak 2021 | 6 Okunma Kitaplarla düşünceye ve edebiyata yön vermek 19 Ocak 2021 | 33 Okunma Kitapların izinde... 17 Ocak 2021 | 94 Okunma İyi yayıncıdan iyi kitap beklenir 15 Ocak 2021 | 56 Okunma Yayıncılığımızın üç feneri 12 Ocak 2021 | 59 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar