Ömer Dinçer
Ömer Dinçer HABERTÜRK

Kıdem Tazminatı Fonu kurulabilecek mi?

17 Temmuz 2017 | 301

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu, son 1 yıldır kıdem tazminatı meselesiyle ilgileniyor. Konuya ilk temas ettiği günlerde, hükümetin bir politikası olduğunu düşünmüş ve sorunun çözüleceğine inanmaya başlamıştım. Son açıklamasında ise sendikaların görüşlerine başvurduklarını, 13 Temmuz’a kadar süre verdiklerini ifade etti.

Bu sorun sendikaların görüşüne kalırsa hiçbir zaman çözülemez. Çünkü hem işçi hem de işveren sendikaları anlaşılmaz bir şekilde fon kurulmasına karşı.

GENEL ÇIKARLAR ÖZEL ÇIKARLARIN ÜSTÜNDEDİR

Hukuken bütün işçilerin hakkı olan kıdem tazminatı fiilen uygulanmıyor. SGK verilerine göre kıdem tazminatını alabilen işçi sayısı oldukça sınırlı. İşinden ayrılan kayıtlı işçilerin, 2010 yılında yüzde 92’si, 2015 yılında ise yüzde 84’ü kıdem tazminatından fiilen yararlanamadı. Kayıt dışı istihdam oranının yüzde 32 olduğunu düşünürsek tüm işçilerin kıdem tazminatından yararlanma oranları muhtemelen daha düşük.

Gerçekte fon kurulması için mutabakat aramak da gerekmez. Çünkü bu sorunun çözümü, hem işçi haklarının korunması hem çalışma hayatının kalitesi hem de genel ekonomi açısından zorunludur.

SENDİKALAR FON KURULMASINA NİÇİN KARŞI?

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER