İYİ OLMAK NİYE KÖTÜ OLSUN?

Aynı gazeteyi paylaştığım bir refikim şöyle yazmış: “Bizler Nuh’un gemisine binmiş nasipli kişileriz’ gibi şahsına ve bağlı olduğunu düşündüğü topluluğa...

Aynı gazeteyi paylaştığım bir refikim şöyle yazmış: “Bizler Nuh’un gemisine binmiş nasipli kişileriz’ gibi şahsına ve bağlı olduğunu düşündüğü topluluğa ‘özel bir ihsanda olduğu’ iddiasına kendini inandırmış olabilir”.

Bu cümleyi nasıl anlamak lazım?

Mesela ülkemizde vaiz, müftü ve imamlarımızın “yetiştiği” okullarda  bildiğim kadarıyla “mezhepler üstü” bir tedrisat yapılıyor.

“Mezhepler üstü” tahsil yapmış bir zihin dünyasında bir mezhebe mensup olmak bu saygıdeğer refikimize göre “özel bir ihsanda olduğu iddiasına kendini inandırmış” olmaktadır.

Değerli refikimize göre; “grubunu veya  kendini kurtulmuşlar zümresi görmek çok riskli bir düşüncedir”.

Sosyolojide “aidiyet” bir kavram vardır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
DON'T THROW.. 02 Temmuz 2021 | 45 Okunma ERMENİ MESELESİ, “SESSİZ TÜRKLER” ve VAKUR OLMAK –III 13 Mayıs 2021 | 164 Okunma ERMENİ MESELESİ, “SESSİZ TÜRKLER” ve VAKUR OLMAK -II 07 Mayıs 2021 | 392 Okunma ERMENİ MESELESİ, “SESSİZ TÜRKLER” ve VAKUR OLMAK -I 04 Mayıs 2021 | 310 Okunma 24 NİSAN KÂBUSU VE “BİR KISIM” ERMENİLER 27 Nisan 2021 | 123 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar