ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Yapay Zeka

Bizim memlekette Aydınlık dışında başka gazetede yer bulmadığına bakmayın, dünyanın geri kalanında büyük teknolojik ilerlemeler eşliğinde gelecek projeksiyonları yapılıyor .

Oktay Yıldırım
Oktay Yıldırım Aydınlık Gazetesi
23 Eylül 2018 | 448

Bizim memlekette Aydınlık dışında başka gazetede yer bulmadığına bakmayın, dünyanın geri kalanında büyük teknolojik ilerlemeler eşliğinde gelecek projeksiyonları yapılıyor. Gelişme aşamasındaki buluşlardan, hatta henüz icad edilmeyen ama öngörülenlerden yola çıkılarak gelecek tasavvurları yapılıyor. 
Gıda kaynakları bu kadar azalırken ve aynı anda nüfus bu kadar artarken gelecekte nasıl besleneceğiz? Metabolizmamız üzerinde ne gibi değişiklikler olmalı? Nasıl yiyecekler bulunacak ya da yiyecekler nasıl üretilecek? Yakında yine Aydınlık sayfalarında okuyacaksınız. Sonra bir süredir takip ettiğiniz yapay zekâ var... Nerelerde kullanılacak, meselâ devlet yönetiminde analitik görevleri olacak mı? Ne bileyim meselâ cumhurbaşkanına, “Efendim, Suriye politikası şu biçimde olmalıdır” diyecek bir makina olacak mı? Çünkü bunu yapan, ya da doğru yapan insan yok. İhtiyaç yani... Ya da üretimde nasıl yer alacak insan mı onu yönetecek o mu insanı, insanlık bolluk toplumu mu olacak, köle toplumu mu? 
Aydınlık’ta çok sayıda aydın, bilim adamı, sanatçı ve yazar bunu tartışıyor. 
Bütün bu tartışmalar gelecek ile ilgili, yani çocuklarımızın yarın yaşayacakları dünyanın tartışması bu. Peki, çocuklarımızı o dünyaya hazırlayacak olan eğitimi vermekle görevli Milli Eğitim Bakanlığı’nda durum ne?
Bakın anlatayım. 
Meselâ çeşitli tarikat ve cemaatlerin kurduğu vakıflarla okul ve okul öncesi eğitim merkezi açma anlaşmaları yapıyor. Buralarda çocuklara, kadının nasıl olup da erkeğin kaburga kemiğinden yaratıldığını anlatacaklar, çünkü biyolojinin temeli olan evrim okul müfredatlarında artık yok... Yerine yapay bilim var hamdolsun.  
Bu tarikat ve cemaatlerin d...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER