Okay Gönensin
Okay Gönensin Vatan

Baklayı en yetkili Alman çıkardı

20 Mart 2017 | 8.2 K

FETÖ kısaltması 15 Temmuz darbe girişiminin imzası olarak ortaya çıktı.

“Fethullahçı Terör Örgütü” dediğimiz yapının “silahlı” kısmını Cemaat’e bağlı olarak hareket eden polisler ve askerler oluşturuyor.

2012’de MİT başkanı ve Başbakan’ın tutuklanmasına yönelik operasyonla başlayan kalkışmanın aktörleri Cemaatçi yargıçlar, savcılar ve polislerdi.

Aynı yapı 17-25 Aralık operasyonuyla, gizli dinlemelerden elde ettiği malzemeyle bir kez daha hükümeti düşürmeyi denedi.

Üçüncü ve kanlı girişim de 15 Temmuz’da önemli sayıda askerin darbe kalkışmasıyla gerçekleşti.

Bunlar gözümüzün önünde, herkesin gözünün önünde cereyan etti. Hepsinde de icraatçılar Cemaatçi hakimler, savcılar, polisler ve askerlerdi.

Bu yapının başka yapılarla ilişkisi, özellikle 15 Temmuz olayındaki işbirlikleri tam olarak ortaya çıkmış değil. Ama Cemaatçi “devlet memurları”nın rolleri ayan beyan ortada.

Bunu dışarıya anlatabilmiş değiliz. Alman istihbarat örgütünün başındaki kişinin son beyanatı da aslında dışarıdaki genel kanaati aktarıyor.

Batı’nın siyasi merkezlerinin FETÖ olayında ikna olmamasının genel bir durum olduğu da ortadadır.

FETÖ olayına kuşkuyla yaklaşanların öne çıkardıkları durum Ak Parti hükümetleri döneminde, Cemaatçi hakim, savcı ve polislerin etkili ve yetkili pozisyonlara gelmeleridir.

Cemaatin, barışçı bir “misyoner” örgüt gibi çalışmasının, siyasi yapılanmayı gözden uzak tutabildiği de doğrudur.

Devamını Oku