Okan Müderrisoğlu
Okan Müderrisoğlu Sabah

Siyasi inovasyon için büyük gün

20 Mayıs 2017 | 25

Yarın büyük gün. Türk siyasi tarihinde yeni bir dönem açılıyor. Düne takılanın, eskiye özlem duyanın içselleştiremeyeceği hatta anlayamayacağı yepyeni siyasi kodlar hayata geçiyor.
AK Parti'nin 3. Olağanüstü Büyük Kongresi ile hem "Partili Cumhurbaşkanlığı" sistemi tecrübe edilecek hem de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için çok daha geniş tabanlı istişare ve etkileşim imkânı doğacak.

***

Bugün Türkiye'de taraflı tarafsız herkes, ülkedeki değişimi başaracak tek liderin Erdoğan olduğunu kabul ediyor. İşte bu yüzden Kongre'nin mesajının "Demokrasi, değişim, reform" olması çok anlamlı... Ama her kesim, kendi anlayışı doğrultusunda Erdoğan'ın değişmesini bekliyor. Tabii böyle bir şey hem gerçekçi hem de mümkün olmaz.
Erdoğan, tarzı, tavrı, söylemi ve fikirlerini hayata geçirme yöntemleri ile açık ve net bir aktör. Ona dair beklentilerin büyüklüğü, AK Parti'nin reformcu kimliğinden kaynaklanıyor. Reform motoru çalıştıkça, ekonomi istikrarlı seyrettikçe AK Parti de büyüdü, Türkiye de... Büyüyen Türkiye'den herkes nasibini aldı.

Devamını Oku