Tunus... Eski Türkiye ve bugünün farkı!

Eski Türkiye, dünyada bilhassa coğrafyamızda olup bitenlere uzaktan bakar, neredeyse ilgilenmezdi bile. Ta ki işin ucu doğrudan bize dokununcaya kadar! Oysa bugünkü Türkiye, küresel sistemdeki her türlü gelişmeye, özellikle de...

Eski Türkiye, dünyada bilhassa coğrafyamızda olup bitenlere uzaktan bakar, neredeyse ilgilenmezdi bile. Ta ki işin ucu doğrudan bize dokununcaya kadar!
Oysa bugünkü Türkiye, küresel sistemdeki her türlü gelişmeye, özellikle de siyasal ve stratejik nitelikli olaylar dizisine karşı çok duyarlı.
İşte size son örnek, Tunus..
Arap Baharı dalgasını yumuşak geçişle yönetmeyi başaran Tunus'ta, hangi gerekçe ile olursa olsun Meclis'in yetkilerinin dondurulması, askerlerin destek verdiği müdahale ile başbakana görevden el çektirilmesi nereden bakılırsa bakılsın "kabul edilemez!" bir hadisedir. Neden? Çünkü bu bir tür darbedir. Demokraside ilk söz de son söz de milletindir. Çare, ara rejimlerde aranamaz. Arayan da bulamaz. Bulsa bulsa, kendisini toplumsal ve politik kaosun içinde bulur.
Tam da bu nedenle Türkiye'nin dikkatli ama...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yanlışla, çarpıtmayla, yalanla mücadele! 18 Eylül 2021 | 64 Okunma Fahiş fiyatla mücadele... 16 Eylül 2021 | 217 Okunma Erdoğan... İş dünyası... Ve arzu edilen tavır! 14 Eylül 2021 | 69 Okunma Erdoğan’ın stratejisi... Muhalefetin çizgisi... 11 Eylül 2021 | 125 Okunma Uçakları değil paraları uçurmuşlar 10 Eylül 2021 | 227 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar