Hedef “Erdoğan’ın Âsa’sı!”

Sabah gazetesi Yazarı Okan Müderrisoğlu'nun bugünkü (22.09.2022)''Hedef “Erdoğan’ın Âsa’sı!”'' başlıklı yazısı.

Kraliçe II. Elizabet'in cenaze töreninde, İngiliz kraliyet ailesine ve asırlık geleneklerine özgü çok sayıda sembolik yön vardı. Bana göre en dikkat çekici olanı, "kırılan âsa" idi.
Önce o olayı kısaca anlatayım. Sonra, asıl konumuza gireyim. Yani "Âsa'yı kırmanın" Türkiye'deki iktidar mücadelesi ile bağlantısını kurmaya çalışayım...
Kraliyet ailesinin en üst düzey yetkilisi Lord Chamberlain Baron Parker, Kraliçe'nin görev süresinde kullandığı âsasını kırarak tabutunun üzerine koydu. Chamberlain'in bu eylemi Kraliçe'nin hizmetinin sona ermesi anlamına geliyordu. Nitekim ikiye bölünen âsa, tabutun üzerine yerleştirilip Kraliçe ile birlikte gömüldü.
Gelelim şimdi Türkiye'ye...
Doludizgin ve hakikaten kritik bir seçime doğru yol alan ülkemizde, bugün gördüğümüz ve duyduklarımızın ötesine geçen "siyasal bilek bükme güreşinin" perde arkasındaki faktörler aslında çok ciddi!
Türkiye'yi 19 yıldır yöneten, siyasi tarihe damga vuran Tayyip Erdoğan'ın "siyasal âsası"nı kırmak ve Haziran 2023'te seçim sandığının üstüne koymak!
İşte burada durup dikkatlice analiz yapmak gerek!
İngiltere'de sembolik bir ismin iktidar döneminin kapandığı ilân edilirken...
Türkiye'de iktidarı tasfiye planının içine yerleştirilmiş bir büyük hazırlığın emareleri söz konusu!
Bir başka ifade ile... Sadece Erdoğan'ı değil, onun şahsında ve siyaset etme biçiminde karşılık bulan değerler sistemi ile idealleri tümüyle ülkeden silme niyeti artık kendini belli ediyor.
Mesele... Sadece iktidar değişimini hedefleyen demokratik yarıştan ibaret değil maalesef.
Elbette... Erdoğan da ilelebet iktidarda kalmayacak.
Ancak... Ebed müddet olarak gördüğümüz devletin millileştirilmesi, yani ulusal çıkarları önceleyen kadrolarla ve kodlarla çalışması, bir daha geri dönülemeyecek şekilde yörünge devlet karakterinden arındırılması, milletinin emrinde bir organizasyon olması hayati derecede önemli. Öylesine önemli ki... Bu tercih, "Büyük Türkiye iradesinin ve onu yaşayıp yaşatacak torunlarımızın kaderiyle" de bağlantılı.
İşte bu nedenle...
Erdoğan'la siyasal rekabete giriyormuş gibi yapanların tamamının samimiyetini sorgulamak, ilişki ağını çözmek, iktidara gelme uğruna hangi sözleri verdiklerini veya vermeye hazır olduklarını bulmak, yabancılardan medet umacak kadar tavizkâr olabileceklerini araştırıp bu aziz millete anlatmak milli bir ödevdir!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kemal Bey’in hamleleri: ‘Ya tutarsa!’ 06 Ekim 2022 | 21 Okunma Enflasyonun içindeki gerçekler! 04 Ekim 2022 | 170 Okunma “Çok yaşayın emi Sn. Bakanım!” 01 Ekim 2022 | 330 Okunma Türkiye: Yüzü Batı’da, sırtı Doğu’da! 29 Eylül 2022 | 48 Okunma Rahmani ile Şeytani arasındaki mücadele! 27 Eylül 2022 | 84 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar